Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Still Life Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Still Life Fotoğraflarla Daha Yüksek Satış Rakamları!

Still life, hareketsiz nesnelerin ve özellikle küçük objelerin fotoğraflanmasıdır. Günlük hayatta karşılaşılan her şeye daha minimalist ve farklı bakmayı gerektiren still life çekim tekniği, genellikle yeme içme sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Bu alanlarda yaratıcı fotoğraf çekimi gerçekleşmektedir. Son yıllarda restoranlar, kafeler, oteller, mekanlar still life çekimlerden yararlanmaktadır. Sosyal medyada dahi en çok beğenilen fotoğraflar still life çekimler olmaktadır. Markalar, ürünlerini ve hizmetlerini bu fotoğraflarla tanıtıyorlar. Peki, still life fotoğraf nasıl çekilir? Still life kompozisyonlar nasıl oluşturulur? Gelin, yakından bakalım…

Still life fotoğrafçılık nasıl yapılır?

Reklamcılığın yeni gözdesi olan still life, kolay olarak görülen ancak her dal da olduğu gibi still life fotoğrafçılık dalı da kendine özgü zorlukları olan bir çekim türüdür. Normalde çekim yaparken dikkat etmeyeceğiniz detaylara still life çekerken dikkat edebilirsiniz. Objenin üzerindeki tozlar ya da arka plandaki ufak bir kirlilik bile sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle still life çekimlerde dikkat ve dengeyi önemsemelisiniz.

 

[widget-8]

Still Life Çekimler Makinenizi Konuşturacak!

Still life nasıl çekilir diyorsanız öncelikli olarak stüdyo ve ışık fotoğrafçılığına hakim olmanız gerekir. Yani fotoğrafçılık ile ilgili yeterli donanıma sahip olmanız gerekmektedir. Profesyonel anlamda bu işi yapacaksanız  “Softbox” veya “Lightbox” kullanmanız faydalı olur. Işığınızı yumuşatacak ve konunuzu güçlendirecek bu ekipmanlarla still life çekim yapmak daha kolay olacaktır.

Still life çekim yöntemleri

Still life fotoğraf nasıl çekilir sorusunun cevabı aslında tamamen fotoğrafçının yaratıcılığına bağlı olarak ortaya çıkar. Still life çekim yaparken aynı zamanda belli başlı fotoğrafçılık yöntemlerini de kullanmak gerekir. Bunlar arasında en önemlileri:

 • Still life çekimlerde sade bir kompozisyon oluşturun ve makineden baktığınız şeyin sadece konunuz olmasına dikkat edin.
 • Dış mekan çekimlerinde softbox, şemsiye ya da benzer bir ekipmanı konunuzun arkasına yerleştirerek karışık arka plan sorununu çözün.
 • Dikkatinizi dağıtacak ve fotoğrafa bakanın odaklanmasını engelleyecek her türlü ayrıntıdan kurtulun.
 • Still life fotoğraf çekimi yaparken makro mod kullanın.
 • Çekmekte olduğunuz konuyla aynı seviyeye inin ancak farklı açılar kullanmayı unutmayın.
 • Kompozisyon yaratın ve renkleri kullanın. f/5.6 ile f/11 arasında bir diyafram arka planı netliğe almadan kompozisyonun keskinliğini sağlayacaktır.
 • Eğer doğal ışık kullanıyorsanız, diyafram öncelikli mod ve doğru pozlamayı saptamak için pozlama telafisi kullanın.
 • Netlemenizi kompozisyona göre ayarlayın. Kullandığınız konu ve öne çıkarmak istediğiniz konuya göre netliği belirleyin.

Bunlara ek olarak still life fotoğrafınızda denge oluşturun. Renkli bir arka plan, sabitleyiciler, objeleri yerleştireceğiniz aksesuarlar kullanın. Kameranızı, ışığınızı ve Softbox’u doğru yere koyun.

Still life çekimlerinde nelere dikkat edilmeli?

Fotoğrafçının profesyonelliğine bağlı olarak da görülme sıklığı değişen still life fotoğrafı nasıl çekilir sorumuzu yanıtladıktan sonra dikkat etmemiz gereken konulara da değinmeliyiz. Çekimlerde en çok karşılaşılan hatalar ve çözümleri şunlardır:

 • Yansımalar: Işık kaynağınızı sahnenin üzerine yerleştirirseniz plastik levhada yansıma ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumu engellemek için ışık kaynağını biraz uzağa veya aşağıya almanız gerekir.
 • Düz kompozisyon: Kullandığınız objeler ya da konular birbiriyle çakışmıyorsa ya da aynı seviyede yerleştirilmişse görselleriniz çok sıradan görünecektir. Kullandığınız objeleri gruplayın ve birbirlerinin üzerine gölgelerinin düşebileceği bir kompozisyon yaratın. Still life fotoğraf çekimi için objelerin birbiriyle bağlantılı olduğu kompozisyonlar üzerine çalışın.
 • Arka planın dikkat dağıtması: Still life fotoğrafçılık hataları arasında en önemlilerden biri de arka planın dikkat dağıtıcı olmasıdır. Pürüzlü bir arka plan gölgeleri göstereceği için ideal değildir. Beyaz ya da renkli fark etmeksizin kullandığınız arka planın mümkün olduğunca pürüzsüz olduğundan emin olun.

Still Life Çekim Hatalarına Karşı Dikkatli Olun!

Still life fotoğraf nasıl çekilir sorumuzu yanıtlarken çeşitli hatalara da göz atmak gerekir. Still life fotoğrafçılık çekimi her ne kadar eğlenceli olsa da zorlukları olan bir çekim türüdür. Genellikle stüdyo ve az ışık faktörünün etkisiyle istenen görüntünün yakalanamaması, kompozisyon ve alan derinliği sıkıntıları görülmektedir.

Ürün çekimleri still life ile anlam kazanacak!

Still life fotoğraf nasıl çekilir sorumuzu yanıtladık ve çeşitli önerilerde bulunduk. Still life çekimi için deneyim kazanmak istiyorsanız stüdyo ortamında çalışın. Genellikle yeme içme markalarının tercih ettiği still life fotoğrafçılık alanında gelişerek tercih edilen bir fotoğrafçı olabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraflarda merak uyandırabilir, yaratıcılığınızı ve fotoğraf sanatını kullanma yeteneğinizi sergileyebilirsiniz. Still life; renkli ve eğlenceli!

[widget-38]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30