Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İlk Kez DSLR Makine Alacak Olanlar, Bunlara Dikkat Edin!

Fiyat Performans Olarak En İyisi Hangisi?

Günümüzde fotoğraf makinesi almak araba almaya benziyor. Hem fiyatları hem de özellikleri konusunda ince eleyip sık dokumak gerekiyor. DSLR fotoğraf makinesi alırken işin içine gövde ve objektif seçimi, tripod ve filtreler girince iş daha da karışıyor. Peki ilk kez DSLR makine alacak olanlar nelere dikkat etmeli? Fotoğraf makinesi nasıl seçilir? Fiyat mı yoksa kullanım amaçları mı önemli? Bu yazımızda fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca özetlemeye çalışacağız.

İlk Olarak Bütçenizi Belirleyin!

DSLR alacak olanlar elbette önce bütçelerini belirlemeliler. 2 bin TL’ye de fotoğraf makinesi var, 10 bin TL’ye de. En iyisini almak isterseniz bütçenizi genişletmek zorundasınız ancak önerimiz yeni başlayacaklara mümkün olduğunca ekonomik bir model tercih etmeleridir. Zamanla makine ve model seçeneğinizi yükseltebilirsiniz. Ayrıca DSLR makine aldığınızda gövdenin yanına objektif, hafıza kartı, filtre, çanta, tripod vs. gibi aksesuarlara da ihtiyaç duyacağınız için çıtayı çok yükseltmemenizde fayda var.

 

[widget-8]

Ne Çekmek İstediğinize Karar Verin!

DSLR fotoğraf makinesi satın alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında bir de ne çekmek istediğiniz olmalı. profesyonel çekimler yapmayı düşünüyorsanız tabi ki DSLR almalısınız ancak amatör çekimler yapacaksanız kompakt ve Slr- Like fotoğraf makineleri de işinizi görecektir. Bu nedenle fotoğrafa yeni başlıyorum, mutlaka DSLR almalıyım diye düşünmeyin.

Markaya Karar Verin!

Fotoğraf makinesi seçimi aslında marka seçiminden kolay. Ülkemizde genellikle fotoğrafçılar Canon veya Nikon fotoğraf makineleri arasından seçim yapıyorlar ancak ikisi arasından tercih yapmak bile zor oluyor. Canon’un giriş seviyesinde alınabilecek ve Türkiye’de satılan modeller; 7D, 60D, 70D, 500D, 550D, 600D, 650D, 700D, 1100D, 1200D, 100D. Ancak bu modeller içinde 1100D’nin hem satış fiyatı olarak bir avantajı yok, hem de daha iyi özellikler 1200D de mevcut. Bu nedenle onu eleyebiliriz. Ayrıca Canon 70D modeli ile eski 7D modeli arasında bir karşılaştırma yaptığımızda neredeyse aynı özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Bu nedenle 7D daha pahalı olduğu için onu da eleyebiliriz.

İlk kez DSLR makine alacak olanlar 2000D, 4000D, 250D, 800D, 750D, 1300D, 200D modellerden başlamalı. Ancak Canon’un en iyi fotoğraf makineleri şunlar:

 • Canon Rebel SL2 / EOS 200D
 • Canon EOS R
 • Canon EOS 5D Mark IV
 • Canon EOS M50
 • Canon EOS 80D
 • Canon EOS 6D Mark II
 • Canon EOS 7D Mark II
 • Canon PowerShot G1 X Mark III
 • Canon PowerShot SX70 HS

Nikon fotoğraf makinesi alacak olanlar ise DF, D610, D5300, D810, D7200, D750, D500, D5, D5600, D7500, D850, D3500 modelleri arasından seçim yapabilirler. Ancak Nikon’un kullanıcıları tarafından önerilen en iyi fotoğraf makineleri şunlar:

 • Nikon 6500
 • Nikon D500
 • Nikon 850

Nikon fotoğraf makinesi almaya karar verdiyseniz Nikon’un bazı giriş modellerinin tüm objektiflerle uyum içinde çalışmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle alacağınız objektifin netleme motorunun olmasına dikkat edin. Yani Nikon objektiflerin üzerinde AF-S ibaresinin olmasına dikkat etmeniz gerekecek.

Satın Alacağınız Fotoğraf Makinesinde Hangi Özelliklere Dikkat Etmelisiniz?

Bütçe, çekim tarzınız ve marka hakkında kararınızı verdiyseniz DSLR fotoğraf makinesi alırken dikkat etmeniz gereken teknik detaylardan bahsedebiliriz. Fotoğraf makinesinin megapixel değerinin büyük olması o makinenin fotoğraf kalitesinin iyi olacağı anlamına gelmez. Bu nedenle megapixeli yüksek diye makine almayın. Aynı zamanda fotoğraf makinesi alırken dijital zoom yerine optik zoom özelliğine bakın. Optik zoom sayesinde konunuzu çekerken yakınlaşarak ya da uzaklaşarak görüntünüzü istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

İlk kez DSLR makine alacak olanlar optik lens kalitesine mutlaka bakmalılar. Fotoğraf makinesinin, fotoğraf kalitesini belirleyen en önemli faktör optik lens kalitesidir. Aynı zamanda flaş fonksiyonu dahilinde Red Eye Reduction özelliği olan makineleri tercih etmek gerekmektedir. Sensör kalitesi, deklanşör gecikmesi ve pil ile hafıza durumu da DSLR fotoğraf makinesi alırken göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerdir.

İyi bir DSLR fotoğraf makinesi almak istiyorsanız önerilerimiz inceleyebilirsiniz. Satın alacağınız markaya ait kutunun içeriğinde de Kullanım kılavuzu, Hafıza Kartı, Bilek yada boyun askısı, Garanti Belgesi, Lens kapağı, Piller, Şarj Aleti, USB bağlantı kablosu vb. ekipmanların eksiksiz olduğuna dikkat edin. İyi çekimler…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30