Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Photoshop İle Fotoğraflar Nasıl Siyah Beyaz Yapılır?

Siyah Beyaz Fotoğraflarla Nostaljik Havayı Yakalayın!

Siyah beyaz fotoğrafların etkisi büyüktür. Romantizmin, nostaljinin ve tarihin anlamını daha iyi yansıtan siyah beyaz fotoğraflar, fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir çekim tekniğidir. Eskiden mecburiyetten siyah beyaz çekimler yapılırken şimdilerde renkli fotoğrafları siyah beyaz yapma ihtiyacı hissediliyor. Bunun için en çok Photoshop programı kullanılıyor. Photoshop’ta fotoğrafı siyah beyaz yapmak, farklı tonlar elde etmek kolay bir işlem olarak karşımıza çıkıyor.

Birçok fotoğraf düzenleme programı olmasına rağmen Photoshop fotoğrafçıların en çok kullandığı programlar arasındadır. Diğer programlara göre Photoshop’ta yapacağınız işlem çok uğraştırıcı olmayacağı için vaktinizi de çok almayacaktır. Photoshop’taki geniş renk paleti sayesinde fotoğraflarınızda her türlü görsel düzenlemeyi yapabilirsiniz. Kısa yoldan Photoshop ile fotoğraflar nasıl siyah beyaz yapılır, gelin birlikte bakalım.

[widget-8]

Photoshop’ta Siyah Beyaz Çevrimi Nasıl Yapılır?

Photoshop ile fotoğraflar nasıl siyah beyaz yapılır sorunuzun yanıtını aşağıda birkaç madde halinde vereceğiz. Photoshop’ta fotoğrafı siyah beyaz yapmanın ne kolay olduğunu göreceksiniz. Amatör de olsanız rahatlıkla siyah beyaz fotoğraflar elde edebilirsiniz.

  • Öncelikle Photoshop’ta siyah beyaz çevrimi yapacağınız fotoğrafı seçin.
  • Daha sonra fotoğrafınızı Open sekmesi ile açın.
  • Şimdi ise Photoshop’ta fotoğrafı siyah beyaz yapmak için Image > Adjustments > Desaturate sekmesine tıklayın.
  • Bu şekilde Photoshop’ta siyah beyaz çevrimini tamamlamış olursunuz.

Yaptığınız bu işlem ile istediğiniz fotoğrafları siyah beyaza dönüştürebilirsiniz. Oldukça basit olan çevrimi ile fotoğraflarınızda denemeye başlayabilirsiniz.

Photoshop’un Kısayolu İle Siyah Beyaz Çevrimi Bir Tık Kadar Kolay!

Yukarıda Photoshop ile fotoğraflar nasıl siyah beyaz yapılır anlattık. Photoshop’ta renkli fotoğrafı siyah beyaza çevirmek için çok basit bir kısayol daha vardır. Photoshop’ta fotoğrafı siyah beyaz yapmak için Image > Adjustments > Black & White ( Alt+Shift+Ctrl+B ) tuşlarına birlikte basmanız yeterlidir. Bu şekilde bir kısayol ile de Photoshop’ta siyah beyaz çevrimi yapabilirsiniz.

Size bahsettiğimiz yöntemler Photoshop’ta renkli fotoğrafı siyah beyaza çevirmek için kullanabileceğiniz en kısa yollardır. Diğer yazılımlara göre Photoshop’ta fotoğrafı siyah beyaz yapmak çok daha kolaydır. Sadece bu adımlarını izleyerek Photoshop’ta siyah beyaz çevrimini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca Photoshop’ta renkli fotoğrafı siyah beyaza çevirmek için uygulayacağınız bu kısayolda siyah beyaz filtrelerini kullanarak da tonlamayı ayarlayabilirsiniz.

[widget-34]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30