Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Pencere Işığı ve Basit Bir Düzenek İle Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Az Işıkta Portre Çekimi Nasıl Yapılır?

Portre çekimlerde en önemli unsur kullanılan ışıktır. Özellikle pencere ışığında portre çekmek istiyorsanız ışığı doğru zamanda kullanmalısınız. Her ne kadar stüdyo ortamlarında daha iyi sonuçlar alınsa da evde basit bir düzenekle portre fotoğraflar çekmek mümkündür. Evde portre fotoğraf çekmek istiyorsanız doğal ışıktan fazlasıyla yararlanmalısınız.

Pencere ışığında ya da doğal ışıkta portre çekmek için doğru ekipman tercihi yapmalı ve ışığı hangi açıdan değerlendirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Portre çekimlerde genellikle yüzü ön plana alacak çekim teknikleri uygulandığı için ışığın nasıl düştüğüne dikkat etmelisiniz. Pencere ışığında portre fotoğrafı çekmek için ışığın geliş yönüne göre doğru pozlama yapılmalıdır. Basit bir düzenekle portre fotoğraf çekmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız önerilerime göz atmalısınız.

1.Manuel Çekim Yapın

Evde portre fotoğraf çekmek istiyorsanız öncelikle manuel çekim modunda bulunan bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız vardır. Portre fotoğraf için çekim ayarları üzerinde kontrol sağlayacaksanız mutlaka bu modda çekim yapmalısınız. Diyafram ve enstantaneyi hızlıca değiştirmenin en kolay yolu manuel çekim modudur.

2.Doğal Işık Kullanın

Işık denilince aklınıza pahalı ve büyük ekipmanlar gelmemelidir. Doğal ışıktan faydalanarak basit bir düzenekle portre fotoğraf çekmek mümkündür. Bunun için pencere ışığında portre çekmek istiyorsanız tek bir penceresi olan odada çekim yapmalısınız. Eğer odada birden fazla pencere varsa, tek bir pencereden ışık gelecek şekilde ayarlamalısınız. Modelinizi ışığın geldiği pencerenin önüne yerleştirerek yüzünün istediğiniz kısımlarını aydınlatabilirsiniz.

3.Işığı Gözde Yansıtın

Portre çekimlerde en önemli unsur gözlerden netlik almaktır. Işığı gözlerde yakalarsanız çok güzel netlik oluşturabilirsiniz. Eğer pencere ışığında portre çekmek istiyorsanız, pencere kadrajda gözükmeyecek şekilde fotoğraf çekeceğiniz kişiyi olabildiğince ışığa yakın olarak konumlandırın. Her zaman aynı ışığın etkisinde çekim yapamasanız da az ışıkta portre çekim yapmak yine istediğiniz sonuçları verebilir.

4.Tek Kareyle Yetinmeyin

Evde portre fotoğraf çekmek için genellikle doğal ışıktan faydalanılır. Bunun için de pencere ışığında portre çekmek için doğru zamanı beklemelisiniz. Doğal ışıktan faydalanacağınız zaman geldiğinde mümkün oldukça çok fotoğraf çekmelisiniz. Çünkü doğal ışığı kaybettiğinizde fotoğraflarınızda istediğiniz aydınlığı yakalayamazsınız.

5.Suni Işıktan Yardım Alın

Basit bir düzenekle portre fotoğraf çekmek istiyorsanız suni ışıktan faydalanabilirsiniz. Az ışıkta portre çekim yapmak istemiyorsanız ve suni ışık kullanacaksanız karanlık bir oda da paraflaş ya da sürekli aydınlatma sağlayan ışık kaynaklarına ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu şekilde istediğiniz portre çekimleri elde edersiniz.

Fotoğrafların ışık yardımı ile oluşturulduğunu biliyorsunuzdur. Özellikle portre çekimlerde doğal ya da suni ışıklar kullanılarak çekim yapılır. Sizde basit bir düzenek ile portre fotoğraf çekmek istiyorsanız kesinlikle doğal ışıktan faydalanmalısınız. Eğer bunu sağlayamıyorsanız suni ışık kullanarak evde portre fotoğraf çekmek de mümkündür.

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30