Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Portre Çekimi İçin En Uygun Ekipmanlar

Etkileyici Portre Fotoğraflar İçin Bu Ekipmanları Mutlaka Kullanın!

Portre çekimi yaparken hangi lensi seçmeliyim, hangi ekipmanları kullanmalıyım soruları fotoğrafçılar tarafından sıklıkla sorulur. Bu özel çekim tekniğine özgü ekipmanlar daha iyi kareler oluşturmayı sağlayacağı için fotoğrafçılar tarafından merak edilir.

Portre fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için hazırladığımız bu yazıda portre fotoğraf ekipmanları ve aksesuarlarından bahsedeceğiz. Gözlere, gülüşlere, mimiklere anlam katmak için portre fotoğrafçılığına özel fotoğraf ekipmanlarından yararlanmak büyük avantaj sağlayacak. Portre ekipmanları neler mi? Gelin, birlikte bakalım…

1.Portre fotoğraf çekimi için ışık ekipmanları

Birçok fotoğrafçının çantasında kesinlikle olması gereken reflektör ve tepe flaşı kullanarak daha profesyonel portre fotoğrafları çekebilirsiniz.

Taşıması ve kullanması son derece basit olan bu ekipmanlarla ışıktan doğru şekilde yararlanıp insanlarda hayranlık uyandıracaksınız.

2.Portre fotoğraf çekiminde tripodlardan yararlanın

Gerek portre gerekse düğün fotoğrafçılığı gibi fotoğrafçılığın tüm alanlarında tripod gerekli bir fotoğraf çekim ekipmanıdır.

Hele de VR’si olmayan tele lens kullanacaksanız, uzun pozlama ile portre fotoğraflar çekecekseniz, düşük enstantane ile gece çekimi yapacaksanız kesinlikle tripod kullanmalısınız.

3.Reflektör

Gün ışığında portre fotoğraf çekimi için kullanılacak fotoğraf ekipmanları arasında ilk olarak farklı boyuttaki reflektörler geliyor.

Gün içerisinde kullanılan reflektör genellikle ışık görmeyen alana gün ışığını dolgulamak ya da modelin yüzünü aydınlatmak için kullanılır. Işık yansıtıcı fotoğraf ekipmanlarının fiyatları genellikle markalarına göre değişiklik göstermektedir.

4.Nikon Lensler

Portre Fotoğraf ekipmanları arasında lensler çok önemli yere sahiptir. Portre fotoğrafı çekmek için 50mm 1.8 lens ideal bir lens doğru seçim olacaktır.

Bu lens markası çok tercih ediliyor çünkü 30mm 1.8 lensler arka planı tam olarak yok etmeden iyi bir alan derinliği veriyor. Bütçenize ve çekeceğiniz açıya göre sabit ya da tele lensleri tercih edebilirsiniz.

5.Softbox

İyi bir portre çekimi için sofrbox olarak Elinchrom Deep Octa 70 cm ya da 100 cm modelinizin en iyi şekilde aydınlanmasını sağlayacaktır. Softbox fiyatı ortalama olarak bakılırsa 70cm için 280 dolar, 100cm için 450 dolardır.

Bu softboxlar kullanılarak modelin hatları belirginleştirilir ve derinlik algısı güçlendirilir. Portre fotoğrafı çekmek istiyorsanız softboxları fotoğraf ekipmanları arasında barındırmanızda yarar var.

6.Led Işıklar

Son zamanlarda fotoğrafçılar arasında popüler olarak kullanılan fotoğraf ekipmanları arasında led ışıklara çokça rastlamaktayız. Portre fotoğrafçılığında daha iyi çekimler yapmak istiyorsanız led ışıkların gücünden yararlanmanızda fayda var.

Godox marka led 308 wifi kumandalıdır ve Mcplus Led light gibi ekipmanlar ortalama 100-150 dolar arasında fiyatlandırılmaktadır. Led ışıklarını tercih ederek fotoğrafçılıkta bir adım ileriye gidebilirsiniz.

Sizinle portre fotoğrafı çekmek isteyenler için fotoğrafçılık ekipmanlarından bahsettik. Bu ekipmanlardan yardım alarak çekeceğiniz portre fotoğrafların en iyi şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. İyi portre fotoğrafı çekmeniz için yapmanız gereken; makinenizi modelden uzak tutarak odak uzunluğunu arttırmaktır. Yapacağınız bu işlem sizin daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Modelin çok yakınına gidip 30mm odak uzaklıkla çekim yapmaktansa modelden 8-9 metre uzaklıkta 135mm odak uzunlukla çekim yapılması sonucunda daha iyi fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.

Portre fotoğraf çekimlerinde model, ışık, kadraj çok önemlidir. Doğru ekipmanı kullandığınızda bu konular size çok basit gelecektir. Ekipman alırken masraftan kaçmamanız önerimiz…

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30