Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Shutter Nedir? Nasıl Shutter Sayısı Öğrenilir?

Shutter – Perde Hızı- Shutter Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Deklanşöre basıldığı andan itibaren fotoğraf makinesi sensörüne düşen ışığın ne kadar sürede düşeceğini bildiren ifadeye Shutter denir. Shutter sayısı nedir? Deklanşöre basılıp oluşan görüntülerin toplam sayısına Shutter deklanşör sayısı veya perde hareketi sayısı denir.

Kısaca ifade etmek gerekirse fotoğraf makinelerinin hassas ve mekanik yıpranma ömrü olan bir sistemidir Shutter. Üreticiler perde ömrü yani diğer bir adı ile Shutter sayısı konusunda 100.000, 150.000 gibi rakamlar vermişlerdir. Deklanşöre her basıldığında perde ömrünün azalacağı aklınızın bir köşesinde saklamanızda yarar var. Deklanşöre her bastığınızda perde ömrünü harcamış olursunuz.

   

[widget-8]

Makinemin Perde Ömrünü ( Shutter Sayısını ) Öğrenmenin Yolları

Fotoğraf makinenizin ömrünü etkileyen Shutter sayısını tüm fotoğraf makinesi sahiplerinin arada bakmasında yarar var. Peki ya Shutter sayısı nasıl görebilirim? Shutter sayısı öğrenme yolları nelerdir diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Shutter sayısını öğrenmek çok basit bir olay değildir. Fakat merak eden herkesin öğrenebileceği zorluktadır. Shutter sayısını öğrenmek için makinenizle çektiğiniz son fotoğrafın yalın halini yani düzenlenmemiş halini ilgili web sitelere yüklemelisiniz. Bunun yanında Shutter sayısını öğrenmek için bazı programları masaüstünüze indirebilir ve o programlar yardımı ile Shutter sayısını öğrenebilirsiniz.

  • Canon bir makinenin perde sayısını öğrenmek için üretsiz bir program olan EOS Info Programını indirebilirsiniz.
  • Sony perde sayısını öğrenmenin maalesef bilinen bir yolu yoktur. Bazı programları denemenizde yarar var ama kesin olarak sonuç almanız biraz zor olabilir. Sony’in perde sayısı makineyi ilk kullanan kullanıcılar için öğrenme yöntemlerinden biri olan ise şudur; Sony her 10.000 fotoğraf dosyası adlandırmasını gerçekleştirdiği takdirde bu 10.000 tane dosya oluşturulursa adlandırma sıfırdan başlar yani makinenizin kaç kez başa döndüğüne bakara kaç kez fotoğraf çekildiğini kesin olmasa da tahmin edebilirsiniz.
  • Hiçbir program yüklemeden internet sitesinden Shutter sayısını öğrenmek istiyorsanız MyShutterCount, CameraShutterCount sitelerinden yararlanmanızda fayda var.
  • Shutter sayısını öğrenme yollarından bir diğeri bilgisayara indirilen programları kullanmaktır. Programdan yardım almak isterseniz Opanda, ExifTool, PhotoMe programlarından yararlanabilirsiniz. Bu programları bilgisayarınıza yükleyerek Shutter sayısını öğrenebilirsiniz.

Shutter Sınırı Geçmesi Makinenizin Bozulacağı Anlamını Taşımıyor!

Sizinle Shutter sayısını öğrenmenin yollarını paylaştık. Shutter sayısı kameranın ömrünü gösteren ifade olduğunu açıkladık fakat Shutter sayısının sınırı geçmesi durumunda makinenizin bozulacağı anlamına gelmez. Makineniz çalışmaya devam eder fakat eskisi gibi net bir şekilde çekim yapmaz. Eğer Shutter sayınız sınır değerini geçtiyse makinenizi servise gönderip basit şekilde yapılacak perde değişimi ile eski net görüntülere kavuşabilirsiniz. Makineniz eskisi gibi güzel çekmeye başladığına göre manzara, hayvan, su damlası, sokak fotoğrafları gibi birçok şeyi fotoğraflayıp insanlarda hayranlık bırakmaya ne dersiniz?

Muhteşem fotoğraflar çekeceğinize inanın ve kendinizi fotoğrafçılık alanında geliştirin. 

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30