Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yüksek Megapikselli ve Düşük Megapikselli Makineler

Daha Çok Piksel Daha İyi Kamera Mı?

Megapiksel kavramını duymayan yoktur. Telefon ya da fotoğraf makinesi alırken bu terim çokça karşımıza çıkmaktadır. Peki ya nedir megapiksel? Düşük megapiksel, yüksek megapiksel neyi ifade eder? Megapiksel fotoğraf karesindeki görüntüyü oluşturan taneciklerin sayısını belirtir ve bir çözünürlük birimidir. Fotoğraf karesindeki bulunan her noktası için pixel ya da megapiksel ifadesi kullanılır.

Aslında bakılacak olursa, megapiksel fotoğraf üzerinde yer alan bir sürü noktayı ifade eder. Yüksek megapiksele sahip bir makine size çok daha keskin görüntüler oluşturacaktır ancak bazı markalarda bu durumun aksi gözlemlenir. Yüksek ve düşük megapikselli kameralar arasında seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? Gelin, birlikte inceleyelim…

Kamera alırken megapiksel odaklı olmamalısınız!

Sadece yüksek megapiksele sahip bir makine ile çekilen fotoğraflar net olur diye bir durum söz konusu değildir. Yüksek megapiksele sahip bir makineyi iyi kullanamıyorsanız düşük kaliteli fotoğraflarınız olabilir. Işık, renk, ISO, diyafram ve enstantane ayarlarına hakim olmalısınız. Bazen 4MP çekilen kamera ile çekilen fotoğraf, 8MP kamera çekimi sonucunda oluşan fotoğraftan daha net ve keskin olabiliyor. Bunun nedeni de yukarıda belirttiğimiz gibi ışık, açı, doğru teknik kullanımı gibi faktörlerden geçiyor.

 

[widget-8]

Düşük Megapiksel’e Sahip Kameralar

Yeni dönemde fotoğraf makineleri üreticileri satışlarında megapiksel oyununu oynamaya davam ediyor 16MP kamerada bazen 5MP kamera daha güzel çekimler yapabiliyorlar. Düşük çözünürlükteki kameraların işlevsiz olduğunu düşünenler yanılıyor olabilir. O halde düşük çözünürlükteki kameraların avantajları ve dezavantajlarına bakmanızda yarar var.

Düşük çözünürlükte olan kameraların avantajları:

Düşük megapiksele sahip kameraların avantajlarını sizler için listeledik bilgilerden yararlanarak kamera seçimlerinde daha net kararlar almayı sağlayabilirsiniz.

 Düşük megapiksele sahip kameranın avantajları:

  • Daha küçük dosyalar üretirler. Bu özellikle fotoğraf işlemedeki hızı daha çok artar ve fotoğraf işlemeyi kolaylaştırır.
  • Düşük megapikselin bir diğer avantajı ise küçük boyutta bulunan dosyalar ile depolama alanı sıkıntısı olamaz hatta daha küçük kapasiteli kartlar kullanabilirsiniz.
  • Küçük boyutlara sahip görselleri çekimler sonrasında tekrardan boyutlandırma ihtiyacı duymadan üzerlerinde direkt olarak işlemler yapabilirsiniz.
  • Düşük megapiksele sahip makinelerin avantajlarından bir diğeri ise yüksek kare hızıyla çekim yapılmasına imkan sağlamasıdır. Kuşun yemini yakalarkenki görüntüsü, bir futbol maçında atılan efsanevi golün fotoğraflanması gibi durumlarda yüksek kare hızında çekimler yapılmasını düşük Megapiksel kameralar mümkün kılar. Daha küçük boyuttaki dosyalar kameraların temposunu arttıracağından dolayı seri çekimlerin hızlarını da arttıracaktır.
  • Düşük megapiksele sahip kameralarda odaklama hataları çok fazla göze çarpmaz. Lens çözünürlüğü konusunda düşük megapiksel kameralar daha tolerans sahibidir. Çok büyük olmayan düşük seviyede olan odak hataları fark edilmez.

Bu nedenlere dayanarak yüksek boyutlarda fotoğraf çekmeyi gerektirmeyen durumlarda düşük megapiksele sahip fotoğraf makineleri kullanılabilir. Düşük megapiksele sahip kameralar daha az pikselli çekim yaptığından ayrıntılı kırpma işlemlerinizde iyi sonuç çıkmayacaktır. Kırpma işlemleri gerçekleştirildiğinde boyut daha çok küçüleceğinden dolayı görüntünün baskıya vermesi durumunda görüntünün büyütülmesi sınırlı şekilde olur.

[widget-18]

Yüksek Megapiksel Kamera

Genellikle büyük boyutta baskı almak isteyen fotoğrafçıların kullandığı makineler yüksek megapikselli kameralardır. Yüksek megapiksele sahip makinelerle ayrıntılar büyük bir monitörde çok rahat şekilde görüntülenebilir. Tüm ayrıntıları net şekilde görüntülemek isteyenler için yüksek megapiksle sahip kameralar tercih edilir. 8.3 MP değerine eşdeğer 8K TV monitörlerin piyasaya çıkması, teknolojinin gelişmesi ile beraber çok daha yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf makinelerinin olacağını gösteriyor. Profesyonel fotoğrafçıların %90’ının kullandığı yüksek megapiksele sahip fotoğraf makinelerinin avantajları oldukça fazladır.

Yüksek megapiksele sahip makinelerin avantajları

Kamera seçimi yapacağınız sırada çekim alanınıza en uygun megapiksel ve özelliklere sahip olan fotoğraf makinesine karar vermeniz için yüksek makinelerin avantajları ve dezavantajları size yol gösterici niteliktedir. Yüksek megapiksele sahip makinelerin avantajları:

  • Yüksek megapiksel kameralar fotoğrafları farklı boyutlara indirgemek için piksel boyutlarını azaltma konusunda “yeniden örnekleme” olarak adlandırılan yazılım algoritmasını kullanır. Bu algoritma yeniden boyutlama tekniğidir. Yeniden boyutlandırma yöntemi görüntüde var olan gürültüyü etkili olarak azaltır. Odaklamadan kaynaklı hataları gizler.
  • Yüksek Megapiksel Kameralarda en önemli özelliklerinden biri piksel yoğunluğunun fazla olmasının sonucunda yapılan kırpma işlemlerinin ne kadar büyük boyutta olursa olsun yeni fotoğrafın çözünürlüğünü etkilememesidir. Bu fotoğraflar her zaman yüksek boyutlarda olur.
  • Yüksek Megapiksel Kameralar en küçük ayrıntıyı görüntüleyebilir, görüntülenen fotoğrafta daha profesyonel ve kaliteli boyutlarda renk ayarlamaları yapılabilir.

Kameralarda yüksek megapiksel bulunması çekilen fotoğrafların depolama alanda daha çok yer kaplamasına neden olur. Yüksek Megapiksel Kameralar tek seferde işlenecek çok veri ve bant genişliğinden dolayı tempoyu ve kare hızını kısıtlar ve diğer makinelerden daha pahalıdır.

Yüksek Megapikselli Kameraları Gerektiren Fotoğrafçılık Alanları

Çektiğimiz fotoğraflarda daha az düzenleme yapmamızı sağlayan en büyük etken Yüksek Megapiksel Kameralardır. Dolayısıyla hemen her fotoğraf çekiminde yüksek megapikselli makinelerden yararlanılır. Özellikle seyahat, doğa, düğün, doğum, ürün ve moda fotoğrafçılığı için yüksek megapiksele sahip kameralar vazgeçilmezdir.

Peki ya hangi alanlarda yüksek megapiksele, yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf makineleri kullanılmalı?

Manzara fotoğrafçılığı, makro fotoğrafçılık, stüdyo fotoğrafçılığı alanlarında da megapikseli yüksek makineler kullanılır. Çünkü bu alanlar yüksek çözünürlüklü çekimlere ihtiyaç duyar, olası kırpma düzenleme işlemlerinin baskı anında hatasız ve kaliteli sonuçlar vermesi için kaliteli fotoğraf makineleri şarttır. Fotoğrafçılık konusunda kendinizi geliştirmek ve insanlarda hayranlık uyandırmak istiyorsanız yeteneklerinizin farkında olun. Fotoğraf çekim teknikleri, makine ve ekipmanlar konusunda eksiksiz bilgi ve doğru teknikler için fotoğrafçılık kurslarından yardım alın. Makinenizi elinize alın. Kadrajınızla hayat vereceğiniz anları yakalayın!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30