Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğraf Yarışmalarına Nasıl Hazırlanılır?

Kendinizi Geliştirmenin En Güzel Yolu!

Fotoğraf yarışmalarına katılmak fotoğrafçılık alanında ilerlemenizi sağlayacak önemli adımlardır. Profesyonel fotoğrafçıların dışında amatör fotoğrafçıların da kendini değerlendirmesi ve yeteneklerini göstermesi açısından bir fırsattır. Fotoğraf yarışmalarına katılmak kendinizi geliştirmenin yanı sıra profesyonellik yolunda da yeni deneyimler kazanmanızı sağlar.

Profesyonel veya amatör fotoğrafçılar, fotoğraf yarışmalarına katılmadan önce mutlaka kendilerine bir harita belirlemelidir. Yarışmanın teması hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Buna göre fotoğraf yarışmasına hazırlık aşamasında hangi yolu izleyeceklerini belirleyebilirler. Merak edenler için fotoğraf yarışmalarına katılmak için öncesinde yapmanız gereken hazırlıkların neler olduğunu anlatacağız. Fotoğraf yarışmalarında başarı elde etmek için önerilerimize kulak verin…

1.Yarışmanın temasını bilin.

Fotoğraf yarışmalarına katılmak için ilk yapmanız gereken yarışmanın formatını ve temasını bilmektir. Bunlar sizin yarışma için nasıl bir fotoğraf hazırlamanız gerektiğini belirleyecektir. Fotoğraf yarışmalarına hazırlık öncesi, belirlenen temaya uygun ve yaratıcılığınızı ortaya koyacak fotoğraflar çekmelisiniz. Temayı iyi araştırmalı ve anlamalısınız.

2.Araştırma yapın.

Fotoğraf yarışmalarına katılmak için öncesinde bir araştırma yapmak sizin için avantajlı olur. Geçmiş yarışmalara kimlerin katıldığı, nasıl fotoğraflar sergilediklerini bilmeniz fotoğraflarınızın türü açısından yardımcı olacak bir yöntemdir. Bu sayede daha profesyonel bir yaklaşım kazanmış olursunuz. Ayrıca fotoğraf yarışması konusu hakkında çekilen fotoğrafları incelemeniz, makine ve ekipman araştırması yapmanız faydalı olacaktır.

3.Dikkat çekin.

Fotoğraf yarışmalarının temeli çekilen fotoğrafların ne anlattığıdır. Bu yüzden fotoğraf yarışmasına hazırlanmak için, güzel bir fotoğraf ve güçlü bir kompozisyon düşünmelisiniz. Güçlü bir konu sizi fotoğraf yarışması için öne çıkaracak unsurlardan biri olabilir. Dikkat çekici bir tema jüri üyelerini etkilemenize yardımcı olacak en önemli faktörlerdendir.

4.Gereksiz unsurlara yer vermeyin.

Fotoğraf yarışmalarına hazırlık yapmak için çektiğiniz fotoğrafların her detayına dikkat etmelisiniz. Fotoğrafta dikkat dağıtacak nesnelere, renklere ve arka plana yer vermemelisiniz. Fotoğrafınıza önem vermeli, kafa karıştırıcı öğeler bulundurmamalısınız. Bu tarz ögeler fotoğrafın bütünlüğünü bozacağı için jüriyi olumsuz yönde etkileyebilir.

5.Mutlaka yarışma formatına göre hazırlanın.

Fotoğraf yarışmalarına hazırlanmak için öncesinde mutlaka formatı bilin ve ona göre çekim yapın. Yarışmanın kurallarına uygun formatta yani; eğer JPEG bir çekimde fotoğraf olacaksa ona göre hazırlanın. RAW formatta çekim yapılacaksa ona göre planlayın. Aksini yapmanız fotoğrafınızın jüri karşısına çıkmasına engel bile olabilir.

Sizlere fotoğraf yarışmasına hazırlanmak için izleyeceğiniz yolu anlatmaya çalıştık. Mutlaka formata uygun katılım koşullarını dikkate alarak çalışın. Çarpıcı ve dikkat çekici fotoğraflar, sizin fotoğrafçılık kariyerine bir adım daha atmanızı sağlayacaktır. Çekim tekniğini ve yaratıcılığınızı kullanarak yaptığınız çekimler jüriye etkileyecek yönde olmalıdır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30