Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İyi Ve Özgün Fotoğrafçı Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özgün Fotoğrafçı Olmanın Yolunu Mu Arıyorsunuz?

Günümüzde kamerayı eline alan herkes maalesef kendini fotoğrafçı ilan ediyor. Fotoğrafçılıkta özgün ve profesyonel olan kişileribulmak birazcık zor maalesef. Bizim için fotoğrafçılıkta önemli olan özgünlük ve profesyonelliktir. Profesyonel fotoğrafçı olmak istiyorsanız çekimleriniz kendinize özgü olmalı ve taklitlerden kaçınmalısınız. O zaman özgün ve profesyonel fotoğrafçı olmanız için sizin için hazırladığımız önerilerden yararlana bilirsiniz. Bu önerilere kulak vererek özgün fotoğrafçı olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

1.Diğer fotoğraflardan ilham alın taklit etmeyin!

Beğendiğiniz profesyonel bir fotoğrafçının fotoğrafların bakarak ilham alıp farklı açılardan çekilen ve özgün fotoğraflar elde edebilirsiniz. Profesyonel ve özgün fotoğrafçı olmak için olaylara, manzaralara farklı bakış açılarından bakmanız çok önemlidir.

Hayal gücünüzü geliştirin. Ünlü eserleri inceleyin ve ilham alın. Hatta ilham almak için fotoğrafçılık kurslarının gerçekleştirdikleri fotoğrafçılık gezlerine katılarak birçok farklı çekin yöntemlerini göre bilir ve benzersiz çekimler yapabilirsiniz.

2.Aktüel Kalın!

Fotoğrafçılık içinde eğitim çok önemlidir. Gelişen ve değişen teknolojinin getirdiği makineleri yakından takip etmek bir fotoğrafçı için çok önemlidir. Bunun yanında özgün fotoğrafçı olmak için kişinin bilgi, birikim, tecrübelerinden yararlanıp olaylara güncel şekilde bakabilmeleri gerekir.

Güncel kalarak etrafınızdaki gelişen olaylar fotoğraf karelerinizde de değişmelere neden olacaktır. Özgün fotoğrafçı olmak için güncel olaylardan yararlanın ve yorumlarınızla karelerinizi değiştirin.

3.Özgün fotoğrafçı olmak için kendi tarzınızı yaratın

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için özgün fotoğraf ve profesonel fotoğrafçekimleri birazcık daha zor olabilir. Yeni başlayan fotoğrafçıların bakış açıları gelişmeleri fotoğraf çektikçe gelişecektir. İlk çekiminizi yaptıktan sonra farklı açılardan fotoğraflar çekerek gelişmeleri kendi gözlerinizle görün.

 İlgi duyduğunuz fotoğrafçılık alanları konusunda daha atılgan olun. İlgi duyduğunuz alanda kendi tarzınızı yansıtmanız daha kolay olacaktır. Önemli olan pratik yapmak olduğunu unutmayın.

4.Hazır Modalardan Kaçının

Profesyonel fotoğrafçı olmak istiyorsanız hazır modlardan kaçınmalı ve özgün fotoğrafçı olmak adına ilk adımı atmalısınız. Makinede bulunan İSO, Enstantane, Diyafram ayarlarından yararlanarak güzel ve farklı fotoğraflar çekeceksiniz.

İSO enstantane ve diyafram ayarlarına hakim değilseniz bu ayarlar konusunda makalelerden yararlanabilir yada iyi bir fotoğrafçılık kursundan yardım alarak profesyonel ve özgün fotoğrafçı olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

5.Farklı Saatlerde Çalışın

Her saatin farklı kahramanları vardır. Sizde özgün fotoğrafçı olmak için saatlerin kahramanlarını keşfetmek için çekimlerinizi farklı saatlerde gerçekleştirin.

Farklı saatlerde çekimler yaparak özgün kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

6.Kompozisyonlar Kurgulayın

Özgün fotoğrafçı olmak için özgün oluşturduğunuz kompozisyonlar çok etkilidir.

Olaylara farklı açılardan bakarak oluşturduğunuz bu kompozisyonlarda imzanız olarak kabul edilecek enstantaneler yakalayabilirsiniz. Dünyayı kendi kompozisyonunuzla gösterin.

7.Eleştiriye açık olun

Profesyonel fotoğrafçılıkta eleştiriye açık olmak önemlidir. Profesyonel çekimler yapmak istiyorsanız dürüst olarak yapılan eleştirilere kulak vermelisiniz.

Çektiğiniz fotoğraflar gelecek olan eleştiriler sizin fotoğraf çekimindeki bakış açınızı ufak da ola değiştirebilir.

Günümüzde sürekli taklitlerden oluşan fotoğrafçılık sektöründe farklı olmak için tavsiyelerimize kulak vermenizde yarar var. Fotoğrafçılığın temelindeki kavramlara da hâkim olarak hayal gücünüzü kullanarak kendinizi farklı açılardan çekilecek karelerin içerisinde bulun ve o kareleri fotoğraflayın. Profesyonel fotoğrafçı olma yolundaki ilk adım özgün olmak olduğunu unutmayın, gerekirse bu konuda kendinizi geliştirmek için eğitim alın.

 Fotoğrafçılık kişilerin özgün hikayelerine dayanır, özgün hikâyeler oluşturun!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30