Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Instagram Hikaye Fotoğraf Boyutu Ayarlama

Doğru Boyutlarla Paylaşılan Fotoğraflar Daha Çok Kişiye Ulaşıyor!

Popüler fotoğraf paylaşım platformları arasında ilk sırada gelen Instagram’ın, hikaye ( stories ) özelliği sayesinde kullanıcılar, gün içerisinde çektikleri fotoğrafları anlık olarak paylaşabiliyorlar. Instagram’daki hikaye özelliği fotoğrafın 24 saatliğine paylaşımını sağlıyor ve 24 saat sonunda paylaşılan fotoğraf arşive taşınıyor. Bu şekilde takipçileriniz paylaştığınız fotoğrafları 24 saat içinde görüyor ve profilinizde paylaşmak istemediğiniz fotoğraflarınız böylece paylaşılmış oluyor.

Yüksek kalitede Instagram’a fotoğraf, hikaye atmak daha çok kişiye ulaşmayı sağlıyor. Kalitesiz ya da yanlış boyutlandırılmış fotoğraflar ilgi çekmiyor ve kişinin profilindeki hareketliliği azaltıyor. Aynı zamanda boyutlandırılmayan fotoğraflar Instagram’ın standart boyutlandırmasıyla karşılaşıyor ve hoş gözükmeyen bir şekle bürünebiliyor. Hikayelerinizin Instagram tarafından otomatik olarak boyutlandırılmasını istemiyorsanız Instagram hikaye fotoğraf boyutu ayarlama hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Instagram hikâye fotoğraf boyutu ayarlama nasıl yapılır, konusunda ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okumaya devam!

   

[widget-8]

Instagram Hikaye fotoğraf Boyutu Ne Olmalı?

Güzel çekilmiş bir fotoğrafınızı ya da komik, romantik hatta bazen anlamsız çekimlerinizi anlık olarak Instagram’da paylaşmak istersiniz “Hikaye” kısmına gelip fotoğraf yüklemeniz gerekir. Fotoğraf yüklerken fotoğraflarınızın bir kısmının tam olarak kareye sığmadığını görürsünüz. Bu durumda Instagram hikaye fotoğraf boyutu ayarlama işlemini yapmalısınız. Peki Instagram’da hikaye fotoğrafı boyutu nedir? Nasıl ayarlanır? Akıllı telefonlarda Instagram hikayesinde kullanılacak fotoğraf boyutu 9:16’dır. 9:16 boyutunda Instagram hikaye fotoğraf boyutu ayarlama işlemini tamamlayarak fotoğrafınızın Instagram hikayesinde tam boyutta ve güzel şekilde gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram hikaye boyutu eni 1080px, yüksekliği ise 1920px ölçülerindedir. Akıllı telefonlarınızla yapacağınız dik çekimlerde fotoğrafı kırpma işlemleri kullanmadan direkt olarak Instagram hikayesinde paylaşımını yapabilirsiniz. Kameranın yatık olduğu halde çekilen fotoğraflar için maalesef aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Bu yaptığınız çekimler için Instagram hikaye fotoğraf boyutu ayarlama işlemlerine başvurmanız gerekecektir. Instagram hikaye boyu ayarlama için bazı yazılımlardan da yararlanabilirsiniz. Sizin için Instagram hikaye boyutu ayarlama programlarını listeledik.

  • NoCrop For Instagram Story
  • Insta Square Maker
  • Full Size IG Photos
  • InstaSize

Bu programlardan yararlanarak hikayelerinizde paylaşacağınız fotoğrafları kolay şekilde boyutlandırabilir ve güzel paylaşımlarınızla insanların beğenisini kazanabilirsiniz.

Paylaştığınızı Fotoğrafları ve Story’leri Daha Çok Kişiye Ulaştırmak İçin Hashtag Kullanın!

Instagram hikaye boyutunu ayarladıysanız sıra hikayelerinizi nasıl paylaşacağınıza geldi. Hiçbir şey yazmayıp direkt olarak da paylaşımlar yapabilirsiniz, fakat bu paylaşımlarınız sadece sınırlı kitlelere ulaşacaktır. Bu şekilde yapacağınız paylaşımlarla kendi arkadaşlarınızın bile paylaşımlarınızı görmemesine neden olabilirsiniz. Instagram algoritmasında paylaşım sırasında kullanılan etiketler, GIF, konum gibi etmenler paylaşımlarınızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlar. Instagram hikaye fotoğraf boyutu ayarlama işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinize göre konunuza en uygun konu etiketini fotoğrafınıza ekleyerek paylaşımları yapın.

Instagram’da güzel fotoğraflar paylaşmak istiyorsanız bunun için doğru çekilmiş ve kaliteli fotoğraflara sahip olmanız gerekir. Özellikle fotoğraf çekimi konusunda iyiyseniz takipçilerinizin gözünden paylaşımlarınız kaçmayacaktır. Fotoğraf çekim konusunda yetersizseniz ama takipçilerimi etkilemek istiyorum diyorsanız, bunun en doğru yolu iyi bir fotoğrafçılık kursuna başvurup fotoğraf çekim teknikleri ve farklı kompozisyonlar oluşturma konusunda eğitim almanız olacaktır. Sizin de bildiğiniz gibi Instagram ve diğer sosyal medya uygulamalarında farklı olmak esastır. Bazen çok saçma dediğiniz şeyler sadece farklı olduğu için bile milyonlarca kişiye ulaşabiliyor. Bunun örneklerine kesinlikle rastlamışsınızdır. Siz de fark yaratmak adına özellikle çok dikkat çeken konular üzerine fotoğraflarınızı çekin. Gün içeresinde yapılan milyonlarca paylaşım arasında parlayın.

[widget-40]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30