Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Hayvan Portresi Çekmenin 8 Püf Noktası

Gözlerinizden Kalpler Çıkartacak Kedi ve Köpek Fotoğraflarının Püf Noktaları

Bizim için bir dosttan farksız olan ve ailemizin bir parçası haline gelen kedilerimizin, köpeklerimizin ya da balıklarımızın fotoğraflarını çekmeye bayılırız. Eğlenceli fotoğraflara konu olan evcil hayvanlarımızı doğal hallerinde görüntülerken profesyonel fotoğraflar da çekmek isteyebiliriz. Profesyonel hayvan portresi çekmek ya da dikkat çekici kompozisyonlar oluşturmak için stüdyoya ya da pahalı bir flaş sistemine ihtiyacımız yok. Doğal ışık kullanarak ve yaratıcılığımıza güvenerek harika hayvan fotoğrafları çekebiliriz.

Hayvan fotoğrafları çekmek için yemyeşil bir orman ya da evimizin bahçesi yeterli olacaktır. Ancak yerinde duramayan dostlarınızı istediğiniz kompozisyonda fotoğraflamak zor olabilir. Onu kendi haline bırakarak doğal hareketlerini görüntülemeniz daha eğlenceli ve samimi kareler ortaya çıkaracaktır.

Sizler için hazırladığımız, sık sık kullanacağınız hayvan portresi çekmenin püf noktaları:

1.Hareketleri yakalayın.

Hayvan portresi çekmek kolay olmasa da hareketleri yakalayabileceğiniz belli teknikler vardır. Kediler ya da köpekler oldukça hareketli oldukları için anı yakaladığınızda ortaya ilgi çekici fotoğraflar çıkacaktır. Özellikle köpek fotoğrafı çekerken köpeğinizden uzaklaşarak size doğru koşmasını isteyebilirsiniz. 50-200mm gibi bir telefoto objektif kullanarak köpeğinizin göz hizasına kadar eğilmeli, enstantane öncelikli modu kullanarak AF modun da çekim yapmalısınız. Ortam ışığına bağlı olarak 1/500sn ya da daha hızlı bir enstantane belirleyebilirsiniz. Hayvan portresi çekmenin püf noktaları arasında yer alan hareket yakalama yöntemi ile samimi pozlar elde edebilirsiniz.

2.Low-key deneyebilirsiniz.

Hayvan portresi çekmenin püf noktaları arasında low key kullanmak da yer alıyor. Arka planın karanlık olması modelinizin daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Kendinizi model ile ışık kaynağının arasına yerleştirerek de bu çekimi yapabilirsiniz. Hayvan portresi çekmek için ışığın yeterli şekilde dağılmasını ihmal etmemelisiniz. Aşırı pozlama olmaması için de negatif pozlama telafisi yapabilir ya da Raw çekerek fotoğrafı düzenleme şansını kendinize sunabilirsiniz.

3.Yaratıcılık katın.

Evcil hayvan fotoğrafı çekmek sadece ormanda ya da bahçede yapılmaz. Dilediğiniz her yer stüdyonuz olabilir aslında. Ayrıca kedinize ya da köpeğinize komik kıyafetler giydirebilir, onları masa başında ya da denize girerken fotoğraflayabilir, farklı hikayeler yaratabilirsiniz. Bu da komik bir hayvan portresi çekmenin püf noktaları arasındadır. Son zamanlarda klasik hayvan fotoğrafları yerine birbirinden ilginç kareler görmeye başladık. Siz de onlardan birini çekebilirsiniz.

4.Negatif alandan faydalanın.

Hayvan portresi çekmek için renkli ve ilginç hayvanları fotoğraflarken arka plan olarak konunuzun baskın renklerinden zıt bir arka plan kullanabilirsiniz. Kedi fotoğrafı çekmek için siyah bir kedinin arkasına bembeyaz bir fon kullanabilirsiniz. Hayvan portresi çekmenin püf noktaları arasında fotoğrafta boş alan bırakarak denge sağlamak ya da negatif alan dediğimiz yöntemle farklı fotoğraflar yakalamak mümkündür. Böylece pozitif alan dediğimiz konunuzu daha iyi şekilde ön plana çıkarabilirsiniz.

5.Close-up kullanın.

Bazı hayvanlar sahipleriyle o kadar güçlü iletişim kurarlar ki gözlerinin içine bakarlar. Eğer sizin dostunuz da böyleyse yüzüne iyice yaklaşarak yakın plan çekim yapabilirsiniz. Ayrıca arka planı da düşünmenize gerek kalmaz. Bu yöntemde porte lensleri yerine birkaç metreden yüze zoom yapmayı deneyebilirsiniz. Hayvan portresi çekmek istiyorsanız dostunuzun gözlerini ve burnunu odak noktasına alarak alan derinliği yaratabilirsiniz. Hayvan fotoğrafları çekmek için close-up etkili bir yöntem olacaktır.

6.Kompozisyon yaratın.

Hayvan fotoğrafları çekmek istiyorsanız öncelikle bir kompozisyon yaratmalısınız. Özellikle kedi fotoğrafı çekmek ya da yavru köpek fotoğrafı çekmek için kompozisyon oluşturabilirsiniz. Kıyafetler giydirebilir, oyuncaklar ya da ev eşyaları kullanabilirsiniz. Kedi ve köpek yavrularını kendilerinden büyük nesnelerle fotoğraflayabilirsiniz. Ortaya komik fotoğraflar çıkarabilirsiniz. Kompozisyon yaratmak hayvan portresi çekmenin püf noktaları arasındadır.

7.Gün doğumu ve batımından yararlanın.

Hayvan fotoğrafı çekmek için güneşten en iyi şekilde yararlanabileceğiniz zamanları tercih etmelisiniz. Günün erken saatleri ya da akşama doğru çıkacağınız yürüyüşte doğanın en güzel renklerini kullanabilirsiniz. Hayvan portresi çekmek için dostunuzdan uzaklaşarak telefoto objektif ile f/4 değerinde sakin ve yumuşak bir bokeh yakalayabilirsiniz.  Hayvan fotoğrafları çekmek isteyenler gün doğumu ve batımından yararlanarak masalsı fotoğraflar elde edebilirler.

8.Açınızı değiştirin.

Evcil hayvan portresi çekmenin püf noktaları arasında farklı açıları denemek de yer alıyor. Geniş açılı objektif kullanarak dostunuzu yüksek ya da alçak bir görüş açısından, perspektifinizi bozarak görüntüleyebilirsiniz. Kameranızın lensini dostunuzun burnuna da değdirebilirsiniz. Hayvan portresi çekmek için farklı ve ilgi çekici açılardan yararlanılmalıdır. Böylece farklı ve keyifli bir açı yakalamış olursunuz.

Hayvan fotoğrafları çekmek için maliyetli ekipmanlara ya da kompozisyona ihtiyacınız yok. Hayvan portresini çekmenin püf noktalarını öğrenin. Ve bırakın, dostunuz gönlünce koşsun, eğlensin. Güzel bir hayvan portresi çekmek için doğallıktan yararlanın.

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30