Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Portre Fotoğrafçılığından Para Kazanmak İster Misiniz?

Adınızı Duyurun, Sanatınızdan Gelir Elde Edin!

Fotoğrafçılık son yılların gözde mesleklerinden biri haline geldi ve rekabet arttıkça fotoğrafçılar farklı branşlarda uzmanlaşarak gelir kapılarını çoğaltmaya çalışıyorlar. Stüdyo ve sokak fotoğrafçılığının kullandığı tekniklerden biri olan portre çekimleri de fotoğrafçılara kazanç getiren bir başka çekim türü olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, portre fotoğrafı çekerek para kazanmak hakkında ne gibi detayları bilmeniz gerekiyor? Bu işi kimler yapabilir? Nasıl fotoğraflar para kazandırır? Fotoğraflarınızı nerelerde pazarlayacaksınız? Moda, tekstil ya da makyaj sektöründeki markalarla nasıl çalışabilirsiniz? Portre fotoğrafçılığını meslek edinecekseniz ya da ek gelir amacıyla yapacaksanız öğrenecek çok şeyiniz var!

1.Portre Fotoğrafçılığı Eğitimi Alın.

Portre fotoğrafçılığından para kazanmak için öncelikle yapacağınız işin eğitimini almanız gerekiyor. Portre çekim teknikleri, stüdyoda ve açık alanda kullanılacak ekipmanlar, modelle doğru iletişim, kompozisyon ve fotoğraf düzenleme gibi belli başlı konulara hakim olmanız gerek. Amatör fotoğraflarla maalesef kazanç sağlayamazsınız. Portre fotoğrafçılığı kursuna gitmekle işe başlayın, ardından bol uygulama ile kendinizi geliştirerek yavaş yavaş sektöre giriş yapın. Fotoğrafçılıkta deneyimsiz olmak ve portföy oluşturmamak müşterilerinizi kaçıran en büyük etkendir.

2.Stüdyonuzu Açın.

Portre fotoğraflar, sokakta ya da stüdyoda çekilir ancak hobi olarak çekim yapmayacaksanız mutlaka bir stüdyonuz olmalı. Kurumsal bir kimlik oluşturmazsanız ne kadar kişiye ulaşabilirsiniz ki? Şehrinizin merkezi lokasyonlarından birinde, tüm ekipmanlarınızı temin ettiğiniz, ilgi çekici şekilde dekora ettirdiğiniz stüdyonuzda müşterilerinizi ağırlayın. Böylece tercih edilen bir fotoğrafçı olma yolunda ilerlersiniz. Portre çekimleri için sadece vesikalık, sünnet, nişan, aile, çocuk fotoğraflarıyla yetinmeyin. Moda ve güzellik sektörleriyle iletişim kurun. Takı ve aksesuar firmalarıyla çalışın. Stüdyo açtığınızda amatörlükten sıyrılarak işinizi sistemli ve profesyonel bir şekilde yapmaya başlayacaksınız.

3.Sosyal Medya Hesaplarınızı Düzenleyin.

Portre fotoğrafçılığından para kazanmak istiyorsanız sosyal medya kullanmaya özen gösterin. Çektiğiniz en iyi fotoğrafları Instagram ve Facebook hesaplarınızda paylaşın, sosyal medya kanallarınızı kurumsallaştırarak imajınızı oluşturmakla işe başlayın. Hizmet verdiğiniz alanları, iletişim bilgilerinizi ve web sitenizi profilinize yazın, böylece kolay ulaşılabilir olun. İsterseniz kişisel isterseniz stüdyonuzu açtıktan sonra işletme profili kullanın. Günlük paylaşımlar yaparak daha çok kişiye ulaşmayı deneyin, sosyal medya reklamları verin, müşterilerinizi kazanın.

4.Fotoğraf Editlemeyi Öğrenin.

Etkileyici portre fotoğrafları için kusurlarınızı kapatabilmeniz gerek. Portre fotoğrafçılığından para kazanmak için ileri düzey Photoshop bilmeniz her zaman rakiplerinizden önde olmanızı sağlayacaktır. Sosyal medya hesaplarınızda ya da web sitenizde paylaşacağınız fotoğrafların hem takipçilerinizi hep de müşterilerinizi etkilemesini istersiniz değil mi? Dolayısıyla yapmanız gereken Photoshop eğitimi alarak fotoğraflarınızı daha kaliteli ve ilgi çekici hale getirmektir. Çünkü her zaman istediğiniz görüntüyü yakalamayabilirsiniz, ışık ya da yüz kusurlarını düzeltmeniz gerekebilir. Müşterilerinize ne kadar çok seçenek sunarsanız iş kaçırmama olasılığınız o kadar yükselir.

5.Fotoğraflarınızı Doğru İçeriklerle Paylaşın.

Günümüzde fotoğrafçılıktan para kazanmak için online olmak şart. Bu nedenle siz de portre fotoğrafçılığından para kazanmak istiyorsanız fotoğraflarınızı doğru yerlerde, etkili içeriklerle paylaşın. Trend olan hashtagleri kullanarak farklı sektörden markalara ulaşabilir, portre çekimleri için onlara hizmet verebilirsiniz. Fotoğraflarınız ne kadar çok paylaşılırsa dergiler, reklam ajansları, güzellik ve moda sektöründeki firmalar size o kadar hızlı ulaşır. Bu çağda görünürlük para kazanmanın en önemli unsuru.

6.Fotoğraflarınızı Dergilere Satın.

Portre fotoğrafçılığından para kazanmak için en garanti yollardan biri de fotoğraflarınızı dergilere satmanızdır. Web sitenizde, Instagram ve Facebook hesabınızda paylaştığınız fotoğrafları sanat ve fotoğraf dergilerine de gönderebilir ve işbirliği teklifinde bulunabilirsiniz. Ayrıca adınızı duyurduğunuzda ünlü fotoğraf dergileri dahi sizden bir fotoğraf talep edebilir, röportajınıza yer verebilir ve daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayabilir. Adınızı duyurmak ve bilinirlik kazanmak için dergiler en önemli araçlarınızdan biri olacaktır.

7.Stok Fotoğrafçılık Yapın.

Portre fotoğrafçılığından para kazanmak isteyenlere bir diğer önerimiz stok fotoğrafçılığa yönelmeleri olacak. Son yıllarda diğer bir trend de fotoğraf çekmek ya da çektirmektense fotoğraf satın almak oldu. Basın ve medya kuruluşları, yayınevleri, grafik tasarımcılar, internet siteleri ve web ajansları, reklam ajansları, firmalar hatta fotoğrafçılar dahi tanıtımlarına harcadıkları maliyetleri düşürmek için ihtiyaç duydukları fotoğrafları stok sitelerden alıyorlar. Siz de fotoğraflarınızı bu stok sitelere yükleyerek satabilirsiniz. www.shutterstock.com, www.123rf.com, www.stockphoto.com, www.istockphoto.com, www.dreamstime.com gibi en çok tercih edilen stok fotoğraf sitelerinde yer alabilirsiniz.

8.Markalarla İşbirliği Yapın.

Portre fotoğrafçılığı; doğum, çocuk, düğün, moda, belgesel gibi dallarda kullanılan bir çekim tekniği olduğu için sektörel anlamda geniş bir yelpazeye hitap eder. Bu nedenle ünlü giyim markalarından güzellik sektörü firmalarına kadar her kişi ve kuruluşa hizmet verebilirsiniz. Öncelikle sosyal medyada adınızı duyurmanız gerek. Çok iyi fotoğraflar çektiğinizde ve yüksek takipçi kitlesine ulaştığınızda markalar kendiliğinden size geliyor olacaklar. İşinizi büyütmek için küçük çaplı işlerden başlayın, fotoğraflarınız iyi olduktan sonra büyük markalarla çalışmamanız için hiçbir neden olmayacak.

9.Kişisel Serginizi Açın.

Portre fotoğrafçılığı yapıyorsanız mutlaka kişisel sergi açmalısınız. Çektiğiniz etkileyici yüzler ve anlık duygular, farklı kişi ve markalara ulaşmanızı sağlayacak, size yeni kazanç kapıları açacaktır. En iyi fotoğraflarınızı seçin, çocukların, hayvanların ve yaşlıların duygularını kadrajınızdan yansıtın. Fotoğraf serginiz sayesinde potansiyel müşterilerinizle yüz yüze iletişim kurabilir ve fotoğraflarınızı sergi sırasında ve sonrasında satabilirsiniz. Aynı zamanda markalar ve reklam ajansları tarafından keşfedebilir ve kendinize yeni bir kariyer rotası çizebilirsiniz.

Portre fotoğrafçılığından para kazanmak için hem eğitim almalı hem de çokça fotoğraf çekmelisiniz. Ünlü portre fotoğrafçılarıyla iletişime geçerek nasıl bir kariyer rotası çizdiklerini öğrenebilir ve deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Fotoğraflarınız ve tekniğiniz geliştikçe sizinle çalışmak isteyenlerin de sayısı artacaktır. Fotoğraflarınızı nasıl pazarlayacağınızı ve markanızı nasıl kuracağınızı fotoğrafçılık kursunuzdan ve eğitmenlerinizden öğrenin…

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30