Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Düğün Çekimleri Nasıl Düzenlenir? Albüm Tasarımı Nasıl Yapılır?

Düğün Fotoğraflarına Özel Photoshop Teknikleriyle Mükemmel Albümler!

Düğün fotoğrafçılarının en çok kullandığı program Photoshop’tur desek yanlış olmaz herhalde. Çünkü düğün albümlerinde herkes kendini kusursuz, en güzel ve en yakışıklı şekilde görmek istiyor. Ancak fotoğraf çekimleri sırasında ışık ve hava şartları beklediğiniz gibi olmayabiliyor, gelinin makyajı bozuluyor, damat keyifsiz olabiliyor ya da mekana bağlı sorunlar yaşanabiliyor.

İşte böyle durumlarda devreye düğün fotoğrafçısının Photoshop’a ne kadar hakim olduğu büyük önem arz ediyor. Fotoğrafların istenen kalitede ya da hayal edilen kompozisyonda olmaması durumunda fotoğrafçı çeşitli rötuşlarla fotoğrafı istenen kaliteye getirebilmeli. Düğün fotoğrafçılığında Photoshop ve retouch işlemleri, özellikle gelinlerin mutlu edilmesi için çekim sonrası kusurları gidermek ve fotoğrafları düzenlemek amacıyla retouch işlemi elzemdir. Peki düğün fotoğrafları nasıl düzenlenir? Hangi filtreler kullanılır? Yakından bakalım…

 

[widget-8]

Kaliteli Düğün Fotoğrafları İçin Bu Adımları İzleyin!

Profesyonel düğün fotoğrafçıları, kaliteli bir fotoğrafın yalnızca Photoshop ile elde edilemeyeceğini bilir. Photoshop sadece iyi çekilmiş bir fotoğrafın ışık ve renk hatalarını düzeltmek, yüzleri pürüzsüzleştirmek ve nesneleri yok etmek gibi düzenlemeleri için kullanılmalıdır. Bu nedenle kötü fotoğrafları Photoshop ile düzeltebileceğiniz algısına kapılmayın.

Düğün fotoğrafı çekimi yapıldıktan sonra çiftler çekilen fotoğraflar arasından en beğendiklerini seçerler. Bekledikleri ve talep ettikleri düzenlemeleri fotoğrafçıya iletirler. Ardından ister Photoshop isterseler iyi kullandıkları bir görsel düzenleme programından yararlanarak fotoğraflardaki kusurları giderirler. Işık ve gölge kusurları, ciltteki lekeler ve kızarıklıklar, sivilceler ve makyaj hataları, kırışıklıklar ve dağılmış saçlar, kıyafetlerdeki kusurlar Photoshop kullanılarak ortadan kaldırılır.

Deneyimli bir düğün fotoğrafçısı, kullandığı programa hakim olduğunda elde edilen fotoğraflar gelin ve damatlar tarafından beğenilecektir. Amatör fotoğrafçılar ise fotoğrafların doğallığını bozmakla kalıyorlar maalesef.

Photoshop’ta Fotoğraflara Neler Yapılıyor?

Düğün albümü tasarımı yapılırken fotoğrafçılar seçilen fotoğrafları düzenlemekle işe başlıyor. Yapılan düzenlemeler ise genelde:

 • Fotoğrafın tonlama ayarının yapılması,
 • Background ve ten renk ayarlarının yapılması,
 • Fotoğraftaki toz vb. unsurların temizlenmesi,
 • Kadrajlama işlemi ve gereksiz sahnelerin kesilmesi,
 • Yüz ve ten rötuşu, yüzdeki sivilce, leke vb. istenmeyen unsurların temizlenmesi,
 • Göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi, kaş ve saç düzeltmeleri, boyun ve dekoltenin pürüzsüz hale getirilmesi,
 • Detayların renkleriyle oynanması ve özel efektler kullanılması,
 • Gelinin makyajının kontrolü ve hataların düzeltilmesi,
 • Burun estetiği, göz rengi değiştirme ve dudak dolgusu gibi işlemlerin gelinin onayının ardından yapılması,
 • Saç ve kıyafet renklerinin düzenlenmesi,
 • Kıyafetin, saçların, gözlerin ve dudakların daha belirgin ve ışıltılı hale getirilmesi,
 • Son kontroller ve fotoğrafın incelenmesi şeklindedir.

Her düğün fotoğrafçısının tekniği farklı olduğu için fotoğraflar düzenlenirken genel olarak yukarıda bahsettiğimiz şekilde Photoshop ayarları yapılır. Fotoğrafın tonlaması ve renk ayarlarının yapılması en kolay işlemdir. Fotoğrafçının asıl dikkat etmesi gereken konu yüz kusurlarının düzenlenmesidir. Fotoğrafın doğallığının bozulmaması için gelin ve damadın cildinin tamamen boyanmaması ve gözeneklerin komple kapatılmaması gerekir. Bir yüzü tamamen pürüzsüzleştirmek oldukça yapay ve plastik bir görünüm oluşturmaktadır. Bu nedenle kusurların giderilmesinde fotoğrafçı ölçülü davranmalıdır.

“Düğün fotoğrafları nasıl düzenlenir?” sorunuza bir diğer önemli konu olan çevre düzenlemesinden bahsederek yanıt verelim. Düğün fotoğrafçılığında Photoshop kullanılırken gelin ve damadın çevresinde yer alan gereksiz ayrıntıların fotoğraftan atılması kompozisyonu güçlendirecektir. Bulanıklık, parlaklık, keskinlik, kontrast, vinyet ayarları yapılarak fotoğraflarda çiftin ön plana alınması kadrajı belirgin kılacaktır.

Farklı ışık oyunları ve efektler de ham fotoğrafa alternatif olarak düzenlenerek çiftlere sunulabilir. Biliyorsunuz, fotoğrafçılık sınır tanımaz.

Hangi Fotoğrafa Ne Ölçüde İşlem Yapılmalı?

Düğün fotoğrafçılığında Photoshop elbette gerekli ancak bir yere kadar. Bazı çiftler en doğal fotoğraflarını düğün çekimi albümlerine almak istedikleri için Photoshop’ta düzenleme yapılmasını dahi istemiyorlar. Ancak her kişinin ve her fotoğrafın farklı müdahalelere ihtiyacı olduğu bir gerçek. Düğün fotoğrafları ise en çok dikkat edilmesi gereken fotoğraflar. Hayatta bir kez olan ve değerinin ölçülemeyeceği bu fotoğrafların sizlere çok iyi bir şekilde sunulması gerek. Bu nedenle her fotoğrafa abartılı olmayacak ve doğallığı bozmayacak şekilde rötuş yapılmalı.

Düğün albümü tasarımı yapılırken önemli olan çiftlerin taleplerini karşılamak ve memnuniyetlerini kazanmaktır. Dolayısıyla gelin ve damadın fotoğraflarına nasıl düzenlemeler istediğini sormalısınız. Sizin beğendiğiniz bir fotoğrafı onlar beğenmeyebilir. Profesyonel bir fotoğrafçı olarak çiftlerin isteklerini göz önünde bulundurun ve Photoshop’ta uzmanlaşın. Photoshop kullanmayı bilmiyorsanız en kısa sürede öğrenin…

[widget-25]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30