Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğraf Eğitmeni Kimdir? Nasıl Olmalıdır?

İyi Bir Fotoğraf Eğitmeniyle Başarılı Fotoğrafçılar Arasına Adınızı Yazdırın!

Fotoğraf eğitmeni, fotoğrafçılık sanatını yakından tanımak, hobi olarak fotoğraf çekmek ya da profesyonel fotoğrafçılık yapmak isteyen kişilere fotoğraf çekim tekniklerinden ekipmanlarına, kompozisyondan ışığa kadar fotoğraf sanatının alanına giren her konu hakkında bilgi veren uzman kişidir.

Moda, ürün, doğum, düğün, yemek fotoğrafçılığı başta olmak üzere haber, savaş, sokak, seyahat ve belgesel fotoğrafçılık alanlarında uzmanlaşarak hem branşlarına özel hem de genel fotoğrafçılık eğitimi veren fotoğraf eğitmenleri, geleceğin başarılı fotoğrafçılarını yetiştirirler. Peki, her fotoğraf çekebilen fotoğraf eğitmeni olabilir mi? Nasıl fotoğraf eğitmeni olunur? Fotoğraf eğitmeni görev tanımı nedir? Yakından bakalım…

[widget-8]

Nasıl Fotoğraf Eğitmeni Olunur?

Fotoğraf eğitmeni olmak için 2 yol var. Birincisi üniversitelerin Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, İletişim, Görsel İletişim, Güzel Sanatlar, Gazetecilik, Tasarım ve diğer ilgili bölümlerinden mezun olmak; ikincisi ise fotoğraf sanatında bireysel çabalarla uzmanlaşmak. Her iki yol da emek ve sabır istiyor.

Fotoğraf eğitmeni ya da fotoğraf hocası olmak isteyenler eğitim hayatlarını fotoğrafçılık branşı ile ilgili bölümlerde sürdürerek fotoğrafçı unvanına sahip olabilirler. Ardından usta öğretici sertifikası alarak ya da MEB onaylı bir eğitim merkezinden öğretici sertifikası alarak fotoğraf hocası olabilirler.

Farklı bir mesleği olan ve fotoğraf tutkusunu eğitmen olarak gelecek kuşaklara aktarmak isteyenler ise MEB onaylı fotoğrafçılık kursu sertifikası sahibi olarak bu mesleğe adım atabilirler. Fotoğrafçılık kursu sertifikası sahibi olmak alanınızda bilgi ve deneyim sahibi olduğunuzun göstergesi olduğu için gereklidir. Fotoğraf sanatını detaylı bilmeyen birinin eğitmen olması düşünülemez.

Öğretici sertifikası olmayan ancak adını haber, savaş, moda, düğün ve doğum gibi fotoğrafçılık branşlarında duyuran isimler de fotoğraf öğretmeni olarak görev yapabilirler. Fotoğrafçılık kursları bu ünlü isimlerin branşlarına özel eğitimler açıyor ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşmalarını istiyorlar. Böylece fotoğrafçılık kursu öğrencileri işi duayenlerden ve usta isimlerden öğrenmiş oluyor. Fotoğraf sanatında çok emek verir, çok fotoğraf çeker ve kendinizi geliştirirseniz siz de Türkiye’nin ünlü fotoğrafçıları arasına adınızı yazdırarak fotoğraf eğitmeni olabilirsiniz.

Fotoğraf Eğitmeninin Görev Tanımı Nedir?

Fotoğraf eğitmeni olmak için diplomadan çok fotoğraf sanatına emek vermeniz gerektiğini belirttik. Peki fotoğraf öğretmeni görevleri neler, öğrencilerine neler öğretmeliler? Fotoğraf eğitmeni, görev yaptığı kursun eğitim prensiplerine göre çalışırken, mesleğinin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak;

 • Fotoğrafçılık kurslarının açılış ve bitiş programlarını planlamak ve koordine etmek,
 • Derslerin sunumlarını hazırlamak,
 • Öğrencilerine fotoğraf alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırmak,
 • Kurs için gerekli olan teknik ekipman ihtiyaçlarını karşılamak,
 • Fotoğraf stüdyolarını eğitime hazır durumda tutmak,
 • Fotoğraf gezileri organize etmek,
 • Stüdyo ve dış mekan çekimlerini organize etmek,
 • Öğrenci sorularına cevap vermek ve konuların benimsenip benimsenmediğini takip etmek,
 • Öğrenci gelişimleri hakkında rapor tutmak, başarılarını ölçmek ve değerlendirmek,
 • Öğrenci başarıları ile ilgili idareye raporlar sunmak,
 • Alanı ile ilgili gelişmeleri izlemek, ihtiyaçları saptamak, bunları öğretim programına yansıtmak,
 • Öğrenci gelişimine katkıda bulunacak eğitim-öğretim yöntemleri geliştirmek,

Fotoğraf eğitmeni görev tanımı elbette bu maddelerle sınırlı değil. Fotoğraf hocası, hem kariyerini hem de hayatını fotoğraf sanatının gelişimine adayan, fotoğrafla iç içe olan, fotoğraf sanatını gelecek nesillere aktarma hedefiyle kendini yenileyen ve geliştiren kişidir. Bu nedenle belirli kalıplarla sınırlanamaz.

İyi Bir Fotoğraf Eğitmeni Nasıl Olmalıdır?

İyi bir fotoğraf eğitmeni, fotoğraf tutkunu bireylerin hayatını etkileyebilir. Kişinin fotoğraf kariyerine yön verebilir, fotoğraf çekmekten soğumasına bile neden olabilir. Bu nedenle fotoğraf eğitmenlerini iyi bir fotoğraf eğitmeni olarak nitelendirmek için belli ölçütler olmalıdır. Başarılı ve değer verilen bir fotoğraf eğitmeninin;

 • Alanında uzman olması gerekir. Doğum, düğün, moda, ürün vb. branşlardan hangisinde eğitim veriyorsa bu branşa hakim olmalıdır.
 • Fotoğraf sanatının teknik, teorik ve pratik tüm bilgi ve becerilerine sahip olmalıdır.
 • Pedagojik eğitim ilkelerine hakim olmalıdır.
 • Fotoğraf makineleri ve ekipmanları hakkında yetkin olmalıdır.
 • Güler yüzlü, iletişimi kuvvetli ve kendini doğru ifade edebiliyor olmalıdır.
 • Photoshop, Lightroom vb. görsel düzenleme programlarını kullanabilmelidir.
 • TV kanallarında veya dergilerde haber fotoğrafçılığı, savaş fotoğrafçılığı, sokak fotoğrafçılığı, doğa ve seyahat fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılığı yapmış ya da bu alanlarda bilinen bir isim olmalıdır.
 • Ülkemizi dünyada temsil edecek kalite ve değerde fotoğraflara sahip olmalıdır.

Fotoğrafçılık kursu eğitmen kadrosu, öğrenci memnuniyeti hedefiyle oluşturulması gerektiğinden fotoğraf eğitmeni seçerken yukarıdaki hususlar göz önünde bulundurmalıdır. Fotoğraf eğitimi almak isteyenler de fotoğraf hocalarının alanlarındaki uzmanlığına, kaç yıldır eğitmenlik yaptığına, öğrencileri tarafından tavsiye edilip edilmediğine, çektikleri fotoğraflara, iletişim becerilerine dikkat etmelidir.

Türkiye’nin En İyi Fotoğraf Eğitmenleri Tek Çatı Altında!

Her biri alanında uzman, eğitim sektöründeki en yeni yöntemleri takip eden ve uygulayan Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılık eğitmenleri Foto Life Akademi’de! Moda, stüdyo, düğün, doğum, ürün, sokak, manzara, makro ve hava fotoğrafçılığı gibi fotoğrafçılık branşlarında deneyimli, fotoğraf sanatının gelişmesine kendini adamış, uluslararası eğitim standartlarında eğitim veren Türkiye’nin ünlü fotoğraf sanatçıları ile sektörün en iyi eğitimlerini sizlerle buluşturuyoruz.

Unutmayın, bakmak ile görmek arasındaki fark çok büyük. Fotoğrafınıza anlam kazandırmak için doğru eğitmenlerle doğru adımları atın.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30