Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçı Gözüyle Bakmak Nedir?

Fotoğrafçı Gözüyle Bakabilmenin İpuçları

Fotoğrafçı gözüyle bakmak uğraş, zaman ve tecrübe isteyen bir süreçtir. Bu süreci tamamlamakta sabır ister. Bol bol fotoğraf çekmek, yeni deneyimler kazanmak adına size yardımcı olacaktır. Teknik bilgiler, çekim açıları zamanla tecrübe edilip fotoğrafçı gözüyle bakmanızı sağlar. Bu yolda denemeler yaparak, eğitimler alıp teknik açıdan kendinizi yetiştirmek daha yaratıcı bakmanızı sağlayacaktır.

Fotoğrafçı bakış açısıyla bakabilmek etrafınızda gördüğünüz birçok yaratıcı sahneleri sanki fotoğraf çekiyormuş gibi yorumlamak demektir. Kendinizi bu yolda geliştirdikçe daha yaratıcı bakmaya ve ona göre fotoğraf çekmeye başlayacaksınız. Biz size fotoğrafçılık yolunda fayda sağlayacağını düşündüğümüz yöntemleri hazırladık. İşte size fotoğrafçılık gözüyle bakabilmenin ipuçları.

[widget-8]

Kendinizi Sakinleştirin Ve Hayatı Gözlemleyin

Fotoğrafçı gözüyle bakmak istiyorsanız fotoğraf makinenizi elinize alıp hemen bir şeyler çekmeye başlamamalısınız. Kendinizi sakinleştirip kafanızı boşaltmalısınız. Uygun olduğunuz bir zamanda kendinize basit bir kompozisyon bularak ona odaklanmaya çalışmalısınız. Eğer fotoğrafçı bakış açısıyla bakabilmek istiyorsanız kendinizi rahat hissettiğiniz anda çekim yaparak doğru kompozisyonları oluşturmalısınız.

Tek Konu Etrafında Tüm Açıları Değerlendirin

Fotoğrafçı gözüyle bakabilmenin ipuçlarından biri doğru ışık ve doğru açıyı kontrol edebilmektir. Eğer fotoğrafçı bakış açısıyla bakabilmek istiyorsanız objenin tek bir açıdan değil de farklı açılardan fotoğraflarını çekmeyi denemelisiniz. Kısacası fotoğrafçı gözüyle bakabilmek istiyorsanız tek bir obje üzerinde çalışıyor olsanız bile mümkün olduğunca zaman harcamalı ve olabilecek her açıyı değerlendirmelisiniz.

Tek Lens Kullanın

Fotoğrafçı gözüyle bakabilmenin ipuçları arasında olan en önemli detay tek lens kullanmanızdır. Fotoğraf çekim tekniğinizi geliştirmek istiyorsanız prime lens kullanmalısınız. Elinizdeki tek lens ve odak uzaklığı olması sizi korkutmamalıdır. Fotoğrafçı gözüyle bakabilmenin ipuçlarından olan bu yöntem doğru açıları bulmanıza ve kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Maksimum Diyafram Kullanın

Maksimum diyafram kullanmak, fotoğrafçı gözüyle bakabilmek için size yardımcı olacak önemli bir etkendir. Bu yöntem konunun tamamen ne olduğunu anlamanızı kolaylaştıracak ve ortaya doğru kareler çıkartmanızı sağlayacaktır. Yani fotoğrafçı gözüyle bakabilmek için diyaframı yüksek kullanıp konu ile ilişkisini daha yakından görmelisiniz.

Fotoğrafçı gözüyle bakabilmenin ipuçlarını dikkate alırsanız etrafınızdaki birçok kompozisyonu daha iyi bir bakış açısına dönüştürebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi fotoğrafçı gözüyle bakabilmek tecrübe ve sabır ister. Sizde fotoğrafçı gözüyle bakmak istiyorsanız kendinizi geliştirmeye yönelik çalışıp bol bol çekimler yapmalısınız.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30