Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçı Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınır?

Kariyerinizde Yeni Bir Sayfa Açmaya Hazır Mısınız?

Günümüzde akıllı telefonların kamera çekimlerinin başarısı neredeyse hepimizi birer fotoğrafçıya dönüştürdü. Ancak kuşkusuz bir bu tür bir amatör fotoğrafçılıktan söz etmiyoruz. Modern dünyanın en keyifli mesleklerinden biri olan fotoğrafçılık söz konusu olduğunda fotoğrafçı olmak için eğitim, ciddi bir bilgi birikimi ve deneyimi gerekmektedir.

Peki madem eğitimden söz açtık, fotoğrafçı olmak için hangi eğitimler alınır? Fotoğrafçı olmak için gerekenler nelerdir? Üniversite okumadan fotoğrafçı olunur mu? Tüm bu sorulara sizler için aşağıda yanıt vermeye çalıştık. Nasıl fotoğrafçı olurum diyorsanız yazımızı incelemeye devam edin!

Fotoğrafçı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı – Üniversite Şart Mı?

Fotoğrafçı olmak için hangi üniversite okunmalı veya fotoğrafçılığa yönelik bir bölüm okumak şart mı sorusu muhtemelen tüm genç fotoğraf tutkunlarının aklındaki sorulardan biridir. Ülkemiz üniversitelerinde Fotoğrafçılık ve Kameramanlık isminde bir bölüm bulunmaktadır. Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Başkent Üniversitesi gibi okullarda bu bölümü okuyarak kariyerinize akademik yoldan başlayabilirsiniz.

Buna karşılık hemen vurgulayalım; fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız tek seçeneğiniz bu bölümü okumak değildir! 4 seneye yayılmış uzun bir eğitim programı yerine uygulamalı ve sizin beklentilerinize yönelik fotoğrafçılık dersleri ile çok daha kısa sürede kendinizi geliştirebilir, profesyonel dünyaya hazırlanabilirsiniz.

Peki Nelere İhtiyacınız Var? - Fotoğrafçı Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınır?

Fotoğrafçı olmak için eğitim almanız gereken alanlar söz konusu olduğunda sayılabilecek çok sayıda seçenek var. Bunlardan bazılarını aşağıda sıraladık, ancak elbette uzmanlaşmak istediğiniz alana göre farklı eğitimler seçebilirsiniz:

  • Temel Fotoğrafçılık Eğitimi

İşe önce temelden başlamalı! Nasıl fotoğrafçı olurum diyor, henüz çok deneyimsiz olduğunuz için kendinize güvenemiyorsanız temel fotoğrafçılık eğitimi eksiklerinizi kapatarak profesyonelliğe hazırlanmanın en iyi yollarından biri olabilir. Temel fotoğrafçılık eğitimi ile temel makine bilgisinden ISO, diyafram, enstantane ayarlarına, ışık ve kompozisyon bilgisinden modelle iletişime, Photoshop kullanımından retouch yapmaya kadar fotoğrafçı olmak için gerekenler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • İleri Fotoğrafçılık Kursu

Edindiğiniz bilgiyi deneyime çevirmek istediğiniz takdirde ileri fotoğrafçılık kursu çekim tekniğinizi geliştirecek uygulamalar yapmanıza fırsat verecektir. Fotoğrafçı olmak için eğitim alırken farklı branşlarda uzmanlaşmaya çalışmadan önce kesinlikle daha fazla pratik yapma şansı bulacağınız bu türden bir fotoğrafçılık kursu programına yönelin…

  • Mesleki Fotoğrafçılık Kursları

Eğer kariyerinize profesyonel bir fotoğrafçı olarak devam etmek istiyorsanız fotoğrafçı olmak için hangi eğitimler alınır sorusuna verilmesi gereken bir cevap da meslek edindirme kurslarıdır. Mesleki fotoğrafçılık kursları; düğün fotoğrafçısı, doğum fotoğrafçısı, ürün fotoğrafçısı, portre fotoğrafçısı, moda fotoğrafçısı, yemek fotoğrafçısı ve buna benzer kariyer seçeneklerine sahip olmanıza olanak tanıyarak hobinizi mesleğiniz haline getirmenize olanak tanır.

  • Stüdyo Fotoğrafçılığı Eğitimi

Kendi stüdyonuzu açıp stüdyo fotoğrafçısı olarak müşterilerinize hizmet vermek istiyorsanız fotoğrafçı olmak için gerekenler arasında sayılması gereken bir diğer nokta da stüdyo fotoğrafçılığı eğitimidir. Stüdyo fotoğrafçılığı eğitimi ile stüdyo ortamında en iyi kalitede fotoğraf çekiminin sırlarını öğrenebilir, yapay ışık kullanımı, çekim aksesuarları, stüdyo ortamının doğal ortamdan farkları gibi konularda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yalnızca Fotoğrafçılık Eğitimi Yetmez! – Fotoğrafçı Olmak İçin Gerekenler

Fotoğrafçı olmak için eğitim almayı planlarken yalnızca fotoğrafçılığın teknik yönlerine odaklanmamalı, kişisel gelişiminizi tamamlamaya da önem vermelisiniz. Modellerinizle ve müşterilerinizle sağlıklı iletişim kuramadan başarılı bir fotoğrafçı olamazsınız. Profesyonel hayatın önemli bir bölümü de iyi iletişim ve imajdır.

  • Diksiyon ve Beden Dili Eğitimi

Fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım diyerek yola çıktıysanız teknik becerilerinizin yanı sıra diksiyon ve beden dili eğitimini ekleyebilirsiniz. Sağlıklı bir iletişim hem olası yanlış anlaşılmaların önüne geçer hem de müşterilerinizle daha güçlü ilişkiler kurmanızı sağlar.

  • Etkili İletişim ve İmaj Eğitimi

Fotoğrafçı olmak için hangi eğitimler alınır sorusuna yanıt olarak etkili iletişim ve imaj eğitimi programlarını da saymak gerekir. Farklı mesleklerde olduğu gibi fotoğrafçılık söz konusu olduğunda da güçlü bir iletişim ve dikkat çekici bir imajın hızla yükselen bir kariyere sahip olmanızda son derece etkili olabileceğini unutmamalısınız.

  • Stres Yönetimi Eğitimi

Her meslekte olduğu söz konusu fotoğrafçılık olduğunda stres yaratan durumlarla karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir. Zor insanlar, bütçe sorunları, yoğunluk ve tahmin edemeyeceğiniz farklı problemlerle diğer mesleklerde olduğu gibi fotoğrafçılıkta da karşınıza çıkabilir. Bu nedenle stresinizi kontrol altına almayı öğrenmek fotoğrafçı olmak için eğitimler listenizde kesinlikle yer almalıdır.

  • Motivasyon Eğitimi

Fotoğrafçılığın insan yönetimiyle son derece bağlantılı olduğunu daha önce de söylemiştik. Eğer müşterileriniz ve modellerinizle en verimli şekilde çalışmak istiyorsanız algı ve ikna teknikleri eğitimi sayesinde iletişim becerilerinize yenilerini ekleyebilirsiniz.

İçinizdeki Fotoğrafçıyı Keşfetmenin Tam Zamanı!

Fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım diye sormak yerine daha fazla vakit kaybetmeden kendinizi geliştirmeye başlayın. Sizler için hazırladığımız fotoğrafçılık kursu, mesleki fotoğrafçılık eğitimleri ve diğer destekleyici kurslarımıza göz atın, ihtiyacınız olan eğitimlere gelin birlikte karar verelim.

Foto Life Akademi’de sizlere paket eğitimler sunmuyor; beklentilerinizi, isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayan özel fotoğrafçılık kursları hazırlıyoruz. Eğer fotoğrafçı olmak için ne yapmalıyım diye merak ediyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız usta eğitmenlerden fotoğrafçılık eğitimi almak için bize ulaşın!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30