Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçılık Türleri ve Alanları

Temel Fotoğrafçılık Branşları Neler? Hangi Fotoğrafçı Hangi İşi Yapar?

Fotoğrafçılık, fotoğraf makinesi ve ışık kullanarak kaliteli ve estetik görüntü elde etme sanatıdır. Gelişen teknoloji ile fotoğrafçılıkta yeni gelişmeler yaşanarak belli alanlarda türlere ayrılmıştır. Fotoğrafçılık türleri insanların ilgisini çektikçe popüler meslek haline gelmeye başlamıştır.

Fotoğrafçılıkta diğer türlere göre daha ön planda olan temel fotoğrafçılık türlerinden bahsedeceğiz. Bunlar stüdyo fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılığı, reklam fotoğrafçılığı ve mimari fotoğrafçılığıdır. Bu fotoğrafçılık türleri kullanım alanları ile detaylarıyla yazımızın devamında…

1.Stüdyo Fotoğrafçılığı

Stüdyo fotoğrafçılığı, kullanım alanlarının daha fazla olması sebebiyle en çok tercih edilen temel fotoğrafçılık türlerinden biridir. Stüdyo fotoğrafçılığında düğün çekimleri dışında ürün, yemek ve moda fotoğraflarının çekimleri de yer alır. Stüdyo fotoğrafçılığındaki en önemli unsur stüdyonun çekimi yapılacak konuya göre hazırlanmasıdır. Stüdyo fotoğrafçılığı neredeyse her alana hitap ettiği için fotoğrafçılık türleri arasında tercih edilen mesleklerden biridir.

2.Düğün Fotoğrafçılığı

Fotoğrafçılık türleri arasında olan düğün fotoğrafçılığı, evlenecek olan kişilerin düğün günüyle alakalı tüm detayları konu alan fotoğraf çekimleridir. Düğün fotoğrafçılığı çekimleri stüdyo da olduğu gibi, farklı mekânlar kullanılarak dış çekimlerde de gerçekleştirilir. Düğün fotoğrafçılığı, fotoğrafçının kullandığı teknikler ve çekimlere göre değişiklik gösterir. Pozlamalar, ışık ve gerekli ekipmanlar fotoğrafçının kontrolü altında olur. İlginç çekimlere imza atılan düğün fotoğrafçılığı son zamanların en popüler mesleği haline gelmiştir. Bu sebeple temel fotoğrafçılık türleri arasında yerini almıştır.

 

3.Doğum Fotoğrafçılığı

Doğum ve bebek fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık türleri içinde en zor ve özel olanlardan. Annenin gebelik sürecinden ameliyathanedeki doğum anına, bebeğin ilk dakikalarından ailenin sevincine kadar birbirinden heyecanlı anları kapsıyor. Ayrıca konseptli yenidoğan fotoğrafçılığı da son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Doğum fotoğrafçısı olmak isteyenler mesleki eğitim alarak bu alanda uzmanlık kazanmaya çalışıyorlar.

4.Belgesel Fotoğrafçılık

Belgesel fotoğrafçılığı fotoğrafçılık türleri arasında olan en zor mesleklerden biridir. Belgesel fotoğrafçılığında bir yeri, insanları veya hayvanları gözlemlemek için çekimler yapılır. Bu çekimleri doğru aktarabilmek ise belgesel fotoğrafçılığının en zor yanlarından biridir. Belgesel fotoğrafçılığı dünü bugünü hatta geleceği fotoğraflayacak olması sebebiyle çoktan temel fotoğrafçılık türleri arasında yerini almıştır.

5.Reklam Fotoğrafçılığı

Fotoğrafçılığın türlerinden olan reklam fotoğrafçılığı, profesyonel fotoğrafçılar tarafından yapılan bir meslektir. Şirketlerin ve firmaların her alanda ihtiyaç duyduğu temel fotoğrafçılık türlerinden biridir. Her türlü reklam, afiş, gıda, yemek, moda vb. çekimlerin yapıldığı alandır. Reklam fotoğrafçılığı stüdyo da olduğu gibi dış mekânlarda da yapılmaktadır.

6.Mimari Fotoğrafçılık

Mimari fotoğrafçılığının temel ilkesi her türlü projede yazılı bilgilerin destekleyici olan fotoğrafların çekilmesini sağlamaktır. Mimari fotoğrafçılığının tekniği köprüleri, şehirlerin simgelerini, mimari yapıları veya binaları en iyi şekilde fotoğraflamaya çalışmaktır. Mimari fotoğrafçılığı yine hayatımızın her alanında kullanım ihtiyacı olan bir meslek olduğu için temel fotoğrafçılık türleri arasına girmeyi başarmıştır.

Bu branşların dışında; 

  • Moda fotoğrafçılığı
  • Portre fotoğrafçılığı
  • Seyahat fotoğrafçılığı
  • Analog fotoğrafçılık
  • Haber fotoğrafçılığı
  • Ürün fotoğrafçılığı
  • Hava fotoğrafçılığı gibi branşlar da var.

Fotoğrafçılık türleri çok geniş kapsamlı bir konu olduğu için saymakla bitmez. Biz burada size hayatımızda en çok yer eden temel fotoğrafçılık türlerinden bahsettik. Elbette diğer fotoğrafçılık türleri de hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Ancak en çok tercih edilen temel fotoğrafçılık türleri stüdyo fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılığı, reklam fotoğrafçılığı ve mimari fotoğrafçılığıdır. Siz de kendinize uygun gelen fotoğrafçılık türlerinden birini seçebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30