Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğrafçılıkta Gelişememenin Nedenleri Nelerdir?

Yetersizlik Hissi Fotoğraflarınızı Etkilemesin!

Fotoğrafçılık belli başlı kurallara bağlı kalınarak yapılan bir meslek değildir. Yani bir fotoğrafçının gelişememesinin tek nedeni teknik bilgilerinin yetersiz olması değildir. Fotoğrafçılık sabretmeyi, sebat etmeyi gerektirir ve insanlar nasıl değerlendirir diye düşünmeden sadece kişisel motivasyonla yapılan bir iştir.

Fotoğrafçılıkta gelişebilmek için kendinizi sürekli tekrarlamaktan kaçınarak geliştirmeniz gerekir. Bu işe kendinizi adamalı ve her türlü eleştiriye açık olmalısınız. Kendinizi daha çok geliştirmek için profesyonel adımlar izlemeli, eğitimler almalı, duayenleri takip etmelisiniz. Bu yazımızda size fotoğrafçılıkta gelişememenin ve başarılı olamamanın nedenlerini sıralayacağız. Bunlardan hangisi sizin eksik yanınızı yansıtıyorsa kendinizi o konuda ilerletebilirsiniz.

1.Bu İşe Kendinizi Yeterince Adamalısınız

Fotoğrafçılıkta gelişememenin nedenlerinde biri yeteri kadar çaba sarf etmemektir. Branşınız ne olursa olsun fotoğrafçılıkta başarılı olabilmeniz için konfor alanınızdan çıkmalısınız. Fotoğrafçılık sadece deklanşöre basmak değildir. Fotoğrafçılıkta gelişememek size bağlı olan bir durumdur. Bu yüzden kendinizi bu işe yeterince adamalısınız.

2.Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Bir fotoğrafçı tarzını her zaman çektiği fotoğraflarla ortaya koyar. Elbette başarılı bulduğunuz fotoğraflardan ilham alabilirsiniz. Fakat bu fotoğraflarda tamamen kusursuz olmayabilir. Bu nedenle eğer fotoğrafçılıkta gelişememekten şikâyetçiyseniz kendinizi başkalarıyla kıyaslamamalısınız. Her zaman kendi çekimlerinize güvenmelisiniz.

3.Başaramamaktan Korkmayın

Fotoğrafçılıkta gelişememenin nedenleri arasında kendinizi yetersiz görmeniz de yer alır. Fotoğrafçılıkta ilerleyememek başaramayacağınız anlamına gelmez. Başarısızlık cesaretinizi kırmamalıdır. Yaptığınız hataların size tecrübe katacağını unutmamalısınız. Bunu düşünerek yaptığınız çekimlere her geçen gün yenisini eklemelisiniz.

4.Tekniklere Çok Fazla Odaklanmayın

Fotoğrafçılıkta ilerleyememek sadece tekniklere bağlı değildir. Bazen teknikleri çok iyi uygulasanız bile istediğiniz fotoğrafları elde edemeyebilirsiniz. Bu demek değildir ki tekniklerin hiçbir önemi yok. Teknik elemanlar, size mücadele için destek verecektir. Bu kolay kısımdır. Yaratıcı parçalar çok daha soyuttur. Yaratıcılığın ön planda olması sebebiyle fotoğrafçılıkta gelişememe sadece tekniklere bağlı değildir.

5.Eleştirilmekten Korkmayın

Fotoğrafçılıkta gelişememenin nedenlerinden biri de eleştirilere karşı açık olmamaktır. Fotoğraflarınızı insanlarla paylaşıp görüşlerini öğrenmek size avantaj sağlar. Bu görüşler olumlu ya da olumsuz sizin fotoğrafçılıkta ilerleyememek için bir sebebiniz olmamalıdır. Her zaman insanların görüşlerine değer verin. Olumlu ya da olumsuz olsun bu görüşler sizi geliştirir.

Yazımızda merak edenler için fotoğrafçılıkta gelişememenin nedenleri sıraladık. Eğer bunları yapmaktan kaçınırsanız kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz. Unutmayın fotoğrafçılıkta gelişememe sadece tekniklere dayalı olan bir durum değildir. Başta kendinizi geliştirmeye çalışmanız, eleştirilere açık olmanız, iyi olduğunuzu düşünmeniz sizin için daha iyi olacaktır. 

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30