Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Profesyonel Fotoğrafçı Olup Olmadığınızı Anlayacağınız 9 Yol

Profesyonelim Demek İçin Bunları Bilmeniz Gerek!

Profesyonel fotoğrafçı olmak sanıldığı kadar kolay değil. Günümüzde dijital fotoğraf makinelerinin gelişen teknolojisi nedeniyle güzel fotoğraf çekebilen herkes kendini profesyonel fotoğrafçı olarak ilan ediyor. Ancak her mesleğin ve işin profesyoneli olmak için belirli kriterler var.

Siz de profesyonel fotoğrafçı olup olmadığınızı anlamak isterseniz aşağıdaki listemize bir göz atın ve hangi özelliklerin sizde olup olmadığına bir bakın. İşte kendinize profesyonel fotoğrafçı diyebilmeniz için gerekenler:

1.Fotoğrafla boş zamanlarınızda ilgileniyorsanız kendinize profesyonel fotoğrafçı diyemezsiniz.

Profesyonel fotoğrafçı olmak için işinizin sadece fotoğrafçılık olması gerekiyor. Yani bir bankada memur olarak çalışıp hem de profesyonel fotoğrafçı olamazsınız. 24 saat fotoğrafla yatıp kalmalı, kendinizi farklı uzmanlık alanlarında geliştirmeli, fotoğrafçılık seminerlerine ve toplantılarına katılmalısınız. Her anı fotoğrafla geçirdiğinizde profesyonel fotoğrafçı olabilirsiniz.

2.Plansız çalışıyorsanız amatör fotoğrafçısınız demektir.

Fotoğrafçı dediğimiz kişinin aylık planı olmalıdır. Eğer geleceğinizi fotoğrafçılık üzerine kuracaksanız alacağınız işleri günlük, haftalık ve aylık planlamalısınız. Nerde, kimle çekim yapacağınızı bilmeden, kişiyi ve markayı tanımadan iyi bir fotoğrafçı olamazsınız.

3.Fotoğrafçılığı geri plana atıyorsanız profesyonel değilsiniz.

Diğer işlerinizi fotoğrafçılıktan daha önde tutuyorsanız amatör kalırsınız. Arkadaşınızla bir gün sonra buluşmak yerine çekiminizi iptal edip buluşmayı tercih ediyorsanız fotoğrafçılık sizin için bir tutku değildir. Daha yolun başındayken bırakmalısınız.

4.Aylık kazancınızın çoğunu fotoğraf çekerek kazanmıyorsanız profesyonel değilsiniz.

Profesyonel fotoğrafçı olmak için mesleğinizi bırakmanız gerektiğini söylemiştik. Eğer kazancınızı diğer işlerinizden sağlıyorsanız fotoğrafçılık sizin için sadece bir hobidir. Elbette fotoğrafçılığı sadece para kazanmak için yapmayacaksınız ancak fotoğrafçılığı meslek olarak görmediğiniz taktirde profesyonelleşmeniz çok zor olacaktır.

5.Fotoğraf ekipmanlarınıza eğitimden daha çok para harcıyorsanız profesyonel fotoğrafçı olamazsınız.

Fotoğraf ekipmanları değil aldığınız fotoğrafçılık eğitimleri sizi geliştirecektir. Ekipmanlarınız ne kadar pahalı ve kaliteli olursa olsun nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz sürece işinize yaramayacaktır. Düğün, moda, doğum, ürün ve diğer fotoğrafçılık dallarında eğitim alarak, seminerlere ve organizasyonlara katılarak mesleki bilgi edinin. Sonrasında aldığınız pahalı ekipmanları kullanabilirsiniz. Profesyonel fotoğrafçı olmak için bilgi dağarcığınızı artırmalısınız.

6.Bir fotoğraf stüdyosu açarak kazanç sağlamayı düşünmüyorsanız profesyonel fotoğrafçı değilsiniz.

Adınızın duyulmasını, kişi ve firmalara fotoğrafçılık hizmeti vermeyi istemiyorsanız amatör kalırsınız. İsterseniz 7/24 fotoğraf çekin, kendi stüdyonuzu açmayı düşünmüyorsanız kalıplarınızın dışına çıkamazsınız. Profesyonel fotoğrafçı olmak için markanızı oluşturmaya başlamalısınız. Kendinize ne kadar güveniyorsunuz?

7.Mesleki bilginiz var ancak pratiğiniz yoksa amatör kalırsınız.

Profesyonel fotoğrafçı çok konuşan kişi değil fotoğraflarıyla konuşulan kişidir. Bu nedenle fotoğrafçılık hakkında ne kadar çok şey bilirseniz bilin çalışmalarınız kötüyse siz de kötüsünüz demektir. Kendinizi uygulamada geliştirmekle işe başlayabilirsiniz.

Profesyonel fotoğrafçıların, yani sanatsal bakış açısına sahip insanların özgüveni fazladır. Eğer siz yeteneklerinize ve yapabileceklerinize güvenmiyorsanız profesyonel fotoğrafçı kimliği taşıyamazsınız. Yapabilir miyim korkusuna kapıldığınız her projede kötü sonuç alırsınız.

8.İş bağlantıları yapmak için çabalamıyorsanız profesyonel fotoğrafçı değilsiniz.

Fotoğrafçılıkta şans ile iş bağlayamazsınız. Portfolyonuzu hazırlayarak istediğiniz müşterilere ulaşırsınız. Bu nedenle profesyonel fotoğrafçı olmak için fotoğraflarınız kaliteliyse hiç durmayın ve kurumsal firmalara, kişilere portfolyonuzu gösterin. İş kovalayın, hitap etmeyi, satış ve pazarlamayı öğrenin.

9.Çok müşteri ile profesyonel olduğunuzu sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Çekim fiyatlarınız çok düşük ise müşteri sayınız artacaktır ancak bu durum kazandığınız para ile emek orantınızı alt üst edecektir. Ünlü bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız zamanla çekim fiyatlarınızı artırın.

Profesyonel fotoğrafçı olmak için çok çalışmak, fotoğrafçılık eğitimi almak, iletişim becerilerinizi artırmak gerektiğini unutmayın. Herkes mesleğine başlarken hatalar yapabilir, önemli olan kısa sürede bunları telafi ederek başarılı bir kariyere sahip olmaktır. Eğer profesyonel olmak istemiyorsanız hobi olarak fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30