Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

MEB Onaylı Fotoğrafçılık Kursu Sertifikası Alma Şartları

MEB Onaylı Sertifika Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Eğitim sektöründe faaliyet gösteren özel kurslar ya da eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aldıkları ruhsat ile çeşitli programlar dahilinde eğitim vermektedirler. MEB ruhsatlı eğitim kurumlarının verdikleri eğitimi belgelendirme gibi bir zorunluluğu bulunmaktadır. Bu belge ise MEB Onaylı Sertifika ya da MEB Sertifika olarak bilinmektedir. Bakanlığa bağlı fotoğrafçılık kursları da MEB onaylı fotoğrafçılık kursu sertifikası vermektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika, almış olduğunuz eğitimi belgeleyen, alanınızda uzmanlığınızı kanıtlamanızı sağlayan bir belgedir. Milli Eğitim Bakanlığı kurs sertifikasına sahip olduğunuzda hem özel hem de kamu kuruluşlarında iş imkanına sahip olabilirsiniz. 

MEB onaylı sertifika şartları neler? MEB sertifika almak için ne yapmalısınız? MEB onaylı fotoğrafçılık kursu sertifikası nasıl alınır? Gelin, sorularınızın yanıtını daha detaylı verelim. 

MEB Onaylı Fotoğrafçılık Kursu Programına Katılma - MEB Sertifika Şartları

MEB onaylı sertifika nasıl alınır diyenler için ilk şart; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmiş kurs merkezlerinden eğitim almaktır. Bakanlığın verdiği eğitim lisansına sahip olmayan kurumlardan alacağınız kurslar sonunda katılım sertifikası ya da başarı belgesi alırsınız. MEB onaylı fotoğrafçılık kursu sertifikası sadece bakanlık tarafından ruhsat verilmiş kurumlar tarafından öğrencilerine sunulan bir imkandır. 

MEB onaylı fotoğrafçılık kursu kaydınızı tamamladığınızda eğitim aldığınız kurum tarafından Milli Eğitim İl veya İlçe Müdürlüğüne kurumun öğrencisi olduğunuz bildirilmektedir. Bu bildirimle birlikte evraklarınız bağlı Milli Eğitim Müdürlüklerine iletilir ve öngörülen tarihte eğitimin tamamlanacağı belirtilir. Milli Eğitim Bakanlığındaki yasal süreç böylece başlar. 

Toplam Ders Saatinin %10’u Kadar Devamsızlık Hakkını Doldurmama - MEB Sertifika Şartları

MEB ruhsatlı bir fotoğrafçılık kursuna ya da eğitim kurumuna kaydınızı yaptırdıktan sonra eğitiminize başlarsınız. Kurs bitiminde MEB onaylı fotoğrafçılık kursu sertifikası alabilmeniz için derslere düzenli katılmalı ve devamsızlık yapmamalısınız. Kursun süresine göre %10 devamsızlık hakkınızı doldurmamanız gerekmektedir. 

MEB sertifika şartları arasında olan devamsızlık, eğitim kurumları tarafından hassasiyetle takip edilmekte, her ders saatinde sınıf yoklaması alınmakta, öğretmen defteri tutulmakta ve bakanlığa iletilmektedir. Öğrencilerin devamsızlık yaptığı günler, öğrenci bilgi sistemine işlenmektedir.  

MEB Sertifika Sınavında Başarılı Olma - MEB Sertifika Şartları

MEB onaylı sertifika şartları arasında son olarak eğitim bitiminde bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olmak yer alır. Eğitim süreci sona erdikten sonra MEB onaylı fotoğrafçılık kursu sertifikası almak için ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin tayin ettiği gözetmenler eşliğinde sınava girilmelidir.

Sınav takvimi ise, aldığınız kursun süresine, şehre, sınava girecek kişi sayısına ve bağlı bulunduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğünün planlamasına göre belirlenir. MEB tarafından yapılan bitirme sınavını başarı ile tamamlayan öğrenciler, sertifikalarını eğitim aldıkları kurum aracılığıyla alabilmektedir.

Dikkat: 

MEB Fotoğrafçılık Kursu Sertifika Sınavı; kurs bittikten 1 hafta – 6 ay içinde Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen tarihte yapılmaktadır. 

MEB onaylı sertifika veren kurumlar, öğrencilerini mutlaka sertifika sınavı hakkında bilgilendirmelidir. Sınavsız MEB onaylı sertifika veriyoruz diyen kurumlara güvenmeyiniz.

MEB Onaylı Sertifika Alma Süreci – Sizi Neler Bekliyor?

MEB sertifika nasıl alınır diye merak eden öğrenciler için MEB sertifika şartları konusunda detaylı bilgi verdik. Bir öğrencinin MEB ruhsatlı bir kuruma giderek MEB sertifika alma sürecini özetleyecek olursak; 

  • MEB onaylı sertifika almak için öncelikle alınacak eğitime karar verilmelidir. 
  • MEB ruhsatlı eğitim kurumları araştırılmalıdır. 
  • Kurumla görüşülerek kayıt için gerekli belgeler sorulmalıdır. 
  • Başvuru tarihi geçmeden kayıt işlemleri gerçekleştirilmelidir.
  • Eğitim başladıktan sonra derslere düzenli katılım sağlanmalı ve devamsızlık yapılmamalıdır.
  • Eğitim başladıktan sonra belgeleriniz il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne iletildiği için yasal süreç başlamaktadır. 
  • Kurs sonunda MEB onaylı sertifika almak için gözetmenler eşliğinde sınava girilmelidir.
  • Sınavı başarı ile tamamlayan öğrenciler MEB Onaylı Sertifika almaya hak kazanırlar. 

MEB Sertifika Nasıl Görünür? Sertifikanızın MEB Onaylı Olduğunu Nasıl Anlayacaksınız?

MEB onaylı sertifika alanların bakanlık tarafından verilen sertifikanın nasıl bir görünüme sahip olduğunu bilmelerinde fayda var. MEB onaylı kurs sertifikaları üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı onayı bulunur. Bu onay Bakanlık adına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilir. Belge üzerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün mührü ve İlçe Milli Eğitim Müdürünün imzası yer alır. İmza bulunmayan belgeler MEB onaylı sertifika değeri taşımaz.

Aynı zamanda almış olduğunuz MEB onaylı sertifika E-devlet üzerinden görüntülenebilir. Belgenizi indirebilir ve iş başvurularınızda kullanabilirsiniz.

MEB Onaylı Fotoğrafçılık Kursu Sertifikası Ne İşe Yarar?

MEB onaylı sertifika ne işe yarar diyenler için de bilgilendirici birkaç cevap verelim. MEB sertifikalı eğitimlerin içeriği çok daha zengin ve kapsamlı olduğu için normal şartlarda uzmanlaşmanızın zor olduğu ve zaman alabileceği bir alanda sizi istediğiniz seviyeye taşıyabilecek niteliktedir.

MEB sertifika, uzmanlaşmak istediğiniz alanda mesleki bilgi ve deneyim kazandığınızı belgelediği için iş yaşamında rakiplerinizden 1 adım önde olmanızı ve fark edilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca MEB sertifikaların uluslararası nitelik taşıması sadece ülkenizde değil farklı ülkelerde de kariyer imkânlarını değerlendirmenize yardımcı olmaktadır. 

MEB sertifika sahibi olan fotoğrafçılar ya da diğer meslek uzmanları, işverenler tarafından da tercih edilmektedir. MEB onaylı fotoğrafçılık kursu sertifikası ile mesleğinizi daha iyi yaparak müşteri memnuniyetinizi artırabilir, fotoğrafçılık kurslarında ve akademilerde eğitmen olarak çalışabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere MEB sertifika alma şartları ve MEB onaylı fotoğrafçılık kursu sertifikası nasıl alınır sorusunun yanıtını verdik. MEB onaylı fotoğrafçılık kursu sayfamızı ziyaret ederek eğitimimizin detaylarını inceleyebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30