Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yemek Videosu İçin Hangi Işık Kaynakları Kullanılır?

En Çok İzlenen Yemek Videolarının Sırrı Doğru Işıklar!

Yemek fotoğrafı çekimlerinde olduğu gibi yemek video çekiminde de ışığa ihtiyacınız olacak. Stüdyonuz ne kadar şık olursa olsun, fotoğraf makinenizi ve ekipmanlarınızı en yeni modeller arasından seçmiş olun, hiç fark etmez, ışığı doğru kullanmadığınızda istediğiniz gibi bir video elde edemezsiniz.

Yemek videolarınızın izlenme sayılarını arttırmak, doğru ışıkları kullanarak canlı ve dikkat çekici çekimlere imza atmak istiyorsanız yemek videosu için ışık önerilerimizden yararlanın. Işık kaynaklarınızı, ışık düzenleyicileri ve kesicileri doğru satın almak için yazımızı okumaya devam edin…

Temel Aydınlatma Tekniği: 3 Noktalı Aydınlatma

Video için ışık kullanırken ilk olarak 3 noktalı aydınlatma tekniğine özgü ekipmanları satın almanız gerekir. 3 noktalı aydınlatma yönteminde üç adet aydınlatma kaynağı kullanılır. Birinci ışık Key ya da ana ışık olarak adlandırılır. İkinci ışığa ise Fill yani dolgu ışığı, üçüncü ışığa ise Back ya da arka ışık denir. Ana ışık kaynağı konunuzu tam olarak aydınlatır ve yemeğe yöneltilen ışıktır. Dolgu ışığı kullanılarak ana ışık kaynağıyla birlikte oluşan gölgeler ortadan kaldırılır. Yemeği yapan kişinin baş ve ense bölgesini aydınlatmak içinse arka ışık kaynağı kullanılır.

Yemek videosu çekimi yapmak isteyenlerin bu 3 ışık kaynağına yönelik ışıklar ve ışık ekipmanları almaları gerekir.

 

[widget-8]

Işık Kaynaklarımız Neler Olacak?

Yemek videosu çekmek için bahsettiğimiz 3 ışık kaynağını edinmeniz önemli. Ana, yan ve arka ışık kaynakları olarak kullanabileceğiniz bazı ışık kaynakları şunlar:

  • Fresnel Işık Kaynağı

Yemek videosu için ışık alacak olanlara ilk önerimiz fresnel ışık kaynağıdır. Arka ışık olarak kullanabileceğiniz fresnel ışıkları ana ışık kaynağı olarak kullanamayacağınızı bilin. Sert bir ışık türü olduğu için doğu ya da yüz aydınlatmasında tercih etmeyin. Video çekimi yaparken en az 2 fresnel kullanmanız gerekecek. İlkini arkadan, ikincisini arka plan aydınlatması için kullanacaksınız.

  • Floresan Işıklar

Yemek videosu çekmek için en çok tercih edilen ışık türlerinden olan floresan ışık kaynaklarını da kullanabilirsiniz. Stüdyo için üretilen floresan ışıklarla konunuzun belirli bir bölgesini aydınlatabilirsiniz.

  • LED Işıklar

Almak istediğiniz ışık şiddetine göre farklı sayıda LED’ler kullanılarak üretilen ışık kaynaklarını tercih edebilirsiniz. Yemek videosu çekmek için LED ışıklar, difüzör veya softbox ile genişletilmezse küçük kalabilirler. Genişletildiklerinde ise ışık kaynağından alınan verimi azalacak. Bu nedenle bahsettiğimiz diğer ışık kaynaklarını kullanmanızda yarar var.

Işığınızın Sertliğini ve Yumuşaklığını Ayarlayın!

Yemek videosu çekmek için ekipmanlar alacaksanız sadece ışığı doğru seçmeniz yeterli olmaz. Işığın niteliğini belirleyen, konunuza yansıttığınız ışığın ne kadar sert veya yumuşak olacağını belirleyen ışık düzenleyicilerinden de satın almalısınız. Softbox ya da difüzör bu konuda size yardımcı olabilir.

Işığı konuya dengeli bir şekilde dağıtan softbox ile yemeğinizin sunumlarını çekebilirsiniz. Difüzör kullanarak da ışığınızı aynı şekilde eşit dağıtabilirsiniz.

Işığınızın Miktarını Azaltmak İstediğinizde Kullanacağınız Ekipmanlar

Yemek videosu için ışık ayarlamalarınızı yaparken fazla ışığı nasıl kontrol edeceğinizi de bilmelisiniz. Işığın yoğunluğunu azaltmak için şu ekipmanlardan yararlanabilirsiniz.

  • ND Jeller: Yemek videosu çekimi yaparken ND jeller kullanarak koyu bir filtre yakalayabilir, videonun renkleriyle oynamanıza gerek kalmadan ışık miktarını azaltabilirsiniz. Işık kaynağınızın önüne sabitleyerek kullanabileceğiniz ND jeller oldukça ekonomik.
  • Metal Izgaralar: Yemek videosu çekmek için kullanmanızı önerdiğimiz bir diğer ışık kesiciler de metal ızgaralardır. Yuvarlak metal plakları ışık kaynağınızın önüne yerleştirerek aklınızdaki görüntüyü elde edebilirsiniz.
  • Tül Işık Kesiciler: Yemek video ekipmanları arasında olan tül ışık kesiciler, diğerleri gibi ışık kaynağı ve konunun arasına koyularak kullanılabilir. Dış ortamda yemek videosu çekecekseniz tül ışık kesicilerden yararlanmanız daha doğru olacaktır.
  • Dimmerler: Her ışık kaynağında kullanılmasa da tungsten ışık kaynakları için kolaylık sağlayan dimmer sayesinde dimmer üzerinde bulunan anahtarı çevirerek ışık miktarını ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca ışığı azaltmak ya da tamamen kesmek için siyah bir kumaş veya ahşap panel kullanabilirsiniz. Böylece ışığın dağılmasını ve istemediğiniz bölgelere ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Işık Yönlendiricisi Kullanmayı Da Unutmayın!

Yemek videosu için ışık seçtiyseniz ışığın doğrultusunu ve yoğunluğunu belirlemek için ışık yönlendiricilerine ihtiyacınız olabilir. Barndoor dediğimiz ışık kaynağının çevresine takılan ve ışığı yönlendiren siyah plakalardan yararlanabilir, Snoot olarak bilinen ve ışığı küçük bir delikten yansıtan huni şeklindeki ekipmanları kullanabilirsiniz. Ayrıca grid dediğimiz ve softboxlarla kullanılan bu ekipmanla ışığınızı konunuza göre şekillendirebilirsiniz.

Yemek videosu çekmek için pek çok ekipmana ihtiyacınız olacak. Ancak çekim tekniklerinizi geliştirdikçe daha az ekipman kullandığınızı ve ışık bilginizin arttığını göreceksiniz. Yemek videosu için ışık ve çekim tekniği açısından kendinizi geliştirmek için bir Youtube kanalı açabilir, sık sık video çekerek diğer fotoğrafçıların ve yönetmenlerin eleştirilerini alabilirsiniz.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30