Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Doğal Işık Kullanarak Gıda Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Yemek Fotoğraflarını Kaliteli Hale Getirmek İçin Pencere Işığı Kullanın!

Fotoğrafın genel kuralı doğru ışıktır. Bunu herhangi bir ekipmanla da yaratabilirsiniz veya doğal bir ışıkta arayabilirsiniz. Bu sizin olanaklarınıza kalmış bir durumdur. Ancak doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmek istiyorsanız ve tek bir ekipmanınız telefonunuz ise doğru ışığı bulmak için zaman biraz ayırmalısınız. Çünkü ışığın kalitesi fotoğrafın kalitesini doğrudan etkiler.

Doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmek hemen herkesin yaptığı bir şeydir. Restoranda, cafede ya da evde yediğimiz lezzetli bir yemeğin fotoğrafını çekmeyi isteriz. Burada önemli olan detay doğal ışıkla gıda fotoğrafı çekerken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Doğal ışıkla gıda fotoğrafı çekmek istiyorsanız size vereceğimiz ipuçlarını dikkate almalısınız.

[widget-8]

Gün Işığından Faydalanarak Çekim Yapın

Doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken çekimi doğal ışık ortamında gerçekleştirmek olmalıdır. Doğal ışık fotoğraf çekimlerinde her zaman istenilen rengi ve ışığı vererek fotoğrafların daha kaliteli olmasını sağlar. Doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmek için uygun bir pencere kenarına çekim yapacağınız büyüklükte bir masa yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Böylece pencereden gelen doğal ışık ile fotoğraflarınızda istediğiniz görseli yakalayabilirsiniz.

Işığı Yandan Gelecek Şekilde Ayarlayın

Gıda fotoğrafı çekmenin ipuçları arasında olan ışık, ancak doğru kullanıldığında fotoğraflarda etkisini görürsünüz. Gıda fotoğrafı çekmek için yapacağınız hazırlıkta dikkat etmeniz gereken detay ışığın nereden geldiğidir. Işığın düştüğü pencere önünde çekime başlamadan önce ışığın uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Ana ışık kaynağı olan pencerede ışığın hangi yönden geldiğine bakmalısınız. Doğal ışıkla gıda fotoğrafı çekmek için ayarladığınız bu ışık konuya arkadan veya yandan gelmelidir.

Karanlık Kısmı Ortadan Kaldırın

Doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmek istiyorsanız çekim yaptığınız tabağın tamamının ışık alıp almadığına dikkat etmelisiniz. Gıda fotoğrafı çekmek için doğal ışık kullandığınızda tabağınızın ışık alan kısmı aydınlık, ışık almayan kısmı ise karanlık olacaktır. Bunun önüne geçebilmek için bir yansıtıcı kullanabilirsiniz. Gıda fotoğrafı çekmenin ipuçlarından olan ışık ancak, eşit şekilde kullanılırsa doğru sonuç verir. Yansıtıcı kullanmanız tabağınızdaki karanlık kısmın doğal ışıkla eşitlenmesini sağlar.

[widget-19]

Doğal Işık-Flaş Kullanımı

Doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmek için bazen doğal ışığın aydınlatması yeterli olmalıdır. Ancak ışığın yetersiz olduğu veya doğru kullanılmadığı zamanlarda istenilen aydınlatma olmayabilir. Burada gıda fotoğrafı çekmenin ipuçlarından biri olan flaş devreye girer. Doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmek istiyorsanız, ışığın yetersiz geldiği zamanlarda flaş kullanmalısınız. Eğer doğal ışıkla gıda fotoğrafı çekmek istiyorsanız aydınlatmayı desteklemek için flaş kullanabilirsiniz.

Doğal Işık Kullanarak Fotoğraflarınızın Kalitesini Arttırabilirsiniz

Bir pencere önünde veya dışarıda doğal ışık kullanarak fotoğraf çekmek her zaman iyi sonuçlar almanızı sağlar. Doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmek için ışığı doğru açıdan kullanmanız gerekir. Bunun için de tüm kompozisyonu aydınlatmanıza gerek yoktur. Bu doğru açıyla gölgeler yaratabilir ilginç anlar yakalayabilirsiniz.

Sizin için bu yazımızda doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmenin inceliklerinden bahsettik. Siz de doğal ışık kullanarak gıda fotoğrafı çekmenin ipuçlarını uygularsanız daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz. Doğal ışıkla gıda fotoğrafı çekmek sanıldığı kadar zor değildir. Işığın doğru kullanımıyla harika kompozisyonlar çıkarabilirsiniz.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30