Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kahve Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Kahve Fotoğrafı Çekmek Artık Bir Sanat!

Instagram’da gezinirken ne çok kahve fotoğrafı görüyoruz değil mi? Kafelerden tutun sosyal medya fenomenlerine kadar herkes kahve fotoğraflarıyla karşımıza çıkıyorlar. Özelikle yeni nesil kahveciler ve konsept kafeler, kahvelerin üzerine yüzlerce farklı desen yapıyor, bu kahvelerinin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşarak müşterilerini kendine çekmeye çalışıyor.

Telefonunu ya da fotoğraf makinesini eline alanlar, bir fotoğrafçı edasıyla kahve fotoğrafı çekmeye çalışıyor. Afrika kıtasından dünyaya yayılan bu eşsiz lezzetin sosyal medyayla birlikte popülerleşmesi, kahve fotoğrafı nasıl çekilir sorusunu da akıllara getiriyor haliyle. Çoğumuz profesyonele yakın fotoğraflar çeksek de eksik kaldığımız yanlar da yok değil. Peki, bu onlarca farklı türü olan içeceğin fotoğrafları nasıl çekilir? İşte sosyal medyada çok daha fazla beğeni almanızı sağlayacak kahve fotoğraflarının sırları ve çekim tüyoları…

1.Hangi kahveyi çekeceksiniz?

Kahve fotoğrafı nasıl çekilir sorunuza yanıt vermeden önce ilk olarak kendinize sormanız gereken sorudan başlayalım. Eğer bir kahve fotoğrafı çekmek istiyorsanız işe hangi kahveyi fotoğraflamak istediğinizle başlayabilirsiniz. Sütlü kahve mi, espresso mu, latte mi yoksa Türk kahvesi mi? Çünkü hangi kahvenin çekimini yapacaksanız kompozisyonunuzu ona göre ayarlamalısınız.

2.Işığınızı seçin.

Kahve fotoğrafı çekmek için mutlaka doğal ışık kullanmaya ve yapay ışığı tercih etmemeye özen gösterin. Yüksek beğeni almak istiyorsanız kahve fotoğraflarını kafede ya da restoranda, yani mekanda çekin. Doğal ışık, kahveyi olması gerektiği gibi gösterirken iştah uyandıracağı gibi en çok beğenilen fotoğraflar da doğal ışığın kullanıldığı fotoğraflardır. Yapay ışık kullanmanızı gerektiren durumlarda ise yansıtıcı kullanarak ışığınızı yumuşatın.

3.Kompozisyon yaratın.

Kahve fotoğrafı çekimi için ışığınızı belirledikten sonra kahvenize uygun kompozisyon oluşturmalısınız. Kahveyi hangi bardakla sunacağınızı, üzerinde dumanı tüten sıcak bir kahve mi yoksa içinde buzlar olan bir kahve mi olacağını, masa üzerinde mi yoksa mankenle mi sunulacağını, etrafında herhangi bir aksesuar olup olmayacağını belirlemelisiniz. İster telefonla isterseniz profesyonel makineyle fotoğraf çekin, kahvenin sunumunu güçlendirmek için bakış açınızı yansıtacak bir kompozisyon oluşturmalısınız.

4.Açınızı belirleyin.

İyi bir kahve fotoğrafı çekmek için açınız da oldukça önemli. Özellikle Instagram için kahve fotoğrafı çektiğinizi düşünürsek dikey açıların artık demode olduğunu ve 45 derecelik açılarla çekilen fotoğrafların daha çok beğenildiğini söylememiz gerek. Eğer köpüklü kahveleri çekecekseniz tepe açısı her zaman işinize yarayacaktır. Ancak espresso gibi kahvelerin fotoğraflarını çekerken 45 derecelik açılardan yararlanmanız daha doğru olacaktır. Kendi tekniğinizi ve açınızı belirlemek için daha sık kahve fotoğrafı çekmelisiniz.

5.Arka plan seçin.

Kahve fotoğrafları Instagram ve Facebook’ta en çok beğeni alan fotoğraflardan olduğu için kompozisyon ve arka plana ayrıca dikkat edilmelidir. Kahve fotoğrafları çekerken arka plan, neyi ne kadar ön plana çıkarmak istediğinizi gösterecektir. Fincanı ön plana çıkarmak istiyorsanız odak noktanızı fincan, arka plandaki bir objeyi ön plana çıkarmak istiyorsanız odak planınızı o obje olarak belirlemelisiniz. Ancak etkileyici kahve fotoğrafları için mutlaka sade arka planları tercih etmenizi öneririz.

6.Filtre kullanın.

Kahve fotoğrafı paylaşmak için iyi bir fotoğraf makinesi ya da telefon kamerası yeterli olmuyor bazen. Telefonunuzun kendine ait filtreleri varsa kullanabilir ya da Play Store ve App Store’dan filtre uygulaması kullanarak fotoğraflarınızı daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. DSLR fotoğraf makineleriniz içinse fotoğrafın havasını değiştirecek renkli UV filtreler kullanabilirsiniz. Böylece sadece kafe ve evlerinizde değil açık havada da kahve fotoğrafı çekebilirsiniz.

Kahve fotoğrafı nasıl çekilir sorunuza yanıt vermeye çalıştık. Amatörseniz ve telefonunuzun kamerasıyla fotoğraf çekmeyi düşünüyorsanız Lightoom, VSCO, Foodie gibi çeşitli fotoğraf uygulamalarından yararlanarak kahve fotoğrafı çekmenizi öneririz. Hem fotoğrafın rengini dilediğiniz gibi ayarlayabilir hem de çekim hatalarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Kahve fotoğrafı paylaşmak ve bu fotoğraflara yüzlerce beğeni almak istiyorsanız bolca fotoğraf çekerek tekniğinizi geliştirin!

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30