Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yemek Fotoğrafçısı - Lezzeti Fotoğraf Karesine Sığdırmayı Öğrenebilirsiniz

Bir Meslek Olarak Yemek Fotoğrafçılığı

Reklamcılık sektörünün, özellikle internetin sağladığı dinamizmle giderek büyümesi sayesinde geçmişte pek rastlamadığımız alanlarda sıkı bir rekabetin yaşandığını görüyoruz. Bu rekabetin bir örneği de restoran, cafe ve fast food zincirleri gibi firmalarda, yani gıda sektöründe karşımıza çıkıyor. Nitekim gıda sektöründe son yıllarda karşılaştığımız reklam stratejilerinin başında da yemek fotoğrafçılığı geliyor.

Eğer yemek fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Yazımızda yemek fotoğrafçılığı nedir sorusu başta olmak üzere yemek fotoğrafçısı ne kadar kazanır, yemek fotoğrafçısı nasıl olunur gibi sorulara yanıt vereceğiz.

[widget-8]

Yemek Fotoğrafçısı Kimdir?

Yemek fotoğrafçısı en basit tanımıyla gıda sektöründe hizmet veren firmaların ürün ve menülerini tanıtmak için fotoğraflar çeken kimselerdir. Böyle tanımlandığında yemek fotoğrafçılığı gözünüze biraz basit bir iş gibi gözükmüş olabilir, ancak hemen söyleyelim; hiç de öyle değil.

Profesyonel bir yemek fotoğrafçısı fotoğrafladığı menünün sunumunu fotoğraf karesi üzerinden başarıyla karşı tarafa geçirebilmelidir. Ayrıca çoğu zaman restoranlar, fotoğraflanacak yemeğin sunumunu hazırlaması için de yemek fotoğrafçısı desteğine ihtiyaç duyar. Dolayısıyla yemek fotoğrafçısı; bir menünün sunumunu hazırlamalı,  daha sonra bu sunumu fotoğraf karesinden en güzel şekilde telefon, bilgisayar ya da menü listesine göz atan potansiyel müşterilere aktarmalıdır.

Yemek Fotoğrafçısı Ne Kadar Kazanır?

Son yıllarda sosyal medyanın ve özellikle Instagram'ın kullanımındaki artışla birlikte farklı fotoğrafçılık türlerinin gelir elde etmek için oldukça uygun fırsatlar bulduğunu söyleyebiliriz. Bu yönüyle yemek fotoğrafçılığı da herhangi bir kuruma bağlı olmaksızın çalışmak isteyen yemek fotoğrafçısı adayları için son derece idealdir. Her ne kadar Instagram'da neredeyse herkes amatör birer yemek fotoğrafçısı olsa da elbette profesyonel bir yemek fotoğrafçısı olmak bundan farklıdır.

Yemek fotoğrafçısı ne kadar kazanır? İtiraf etmek gerekir ki bu soruya kesin bir yanıt vermek son derece zordur. Çünkü yemek fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda gelir elde etmek için hayata geçirebileceğiniz pek çok yöntem vardır. Gıda sektöründe hizmet veren firmalar için yemek fotoğrafçısı olarak çalışabileceğiniz gibi çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğraf sitelerine ekleyerek gelir elde etmeyi de düşünebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya profilinizde yemek fotoğrafçısı olarak bir portföy oluşturmanız gerek kariyerinizin ilerleyişi gerekse kazancınızın artması açısından faydalı olabilir.

Yemek Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Yemek fotoğrafçısı nasıl olunur sorusuna verilmesi gereken ilk yanıt hiç kuşkusuz eğitimdir. İyi bir yemek fotoğrafçısı olmak için fotoğrafçılığın temellerinin yanı sıra yemek fotoğrafçılığı ile ilgili özel çekim tekniklerini ve kullanmanız gereken ekipmanları da bilmelisiniz. Amatör olarak yemek fotoğrafçılığı ile ilgileniyor ve fotoğraf kalitenizi profesyonel bir düzeye yükseltmek istiyorsanız yemek fotoğrafçısı kursu programlarımızı inceleyebilirsiniz.

8 saatlik yemek fotoğrafçısı kursu programlarımızda sizlere menü fotoğraflarından yemek fotoğrafçılığı için uygun lenslere, ışık ve gölge kullanımından yemek fotoğraf çekiminde kompozisyona kadar pek çok farklı bilgiyi hem teorik hem de uygulamalı bir şekilde aktarıyoruz.

Ancak elbette başarılı ve aranan bir yemek fotoğrafçısı olmak için yalnızca eğitimin yeterli olmadığının farkındayız. Bu doğrultuda kursiyerlerimize yemek fotoğrafçılığı kursu sonrasında da destek olmayı sürdürüyor, kariyer planlamalarını yaparken yardımcı oluyoruz.

Tadına Doyulmayan Fotoğraflar Çekebilirsiniz!

Restoranlardan otellere, kafelerden fast food zincirlerine kadar gıda sektöründe hizmet veren firmaların menü görsellerini hazırlamak istiyor, kariyerinize usta bir yemek fotoğrafçısı olarak devam etmeyi arzuluyorsanız yemek fotoğrafçılığı kursu programımızı kesinlikle incelemelisiniz. Sizi sektörün en iyi yemek fotoğrafçılarından biri haline getirecek tüm bilgilere kurs programımızla ulaşabileceksiniz.

Yazımızda yemek fotoğrafçılığı hakkında bilgi vererek yemek fotoğrafçısı nasıl olunur, yemek fotoğrafçısı ne kadar kazanır gibi soruları yanıtladık. Eğer yemek fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30