Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Fotoğraf Siteleri

En Güzel Fotoğrafları Ücret Ödemeden Satın Alın!

Fotoğraf siteleri son zamanlarda özellikle web site tasarımcılarının, reklamcıların, satış ve pazarlama departmanları ile sosyal medya uzmanlarının en çok kullandığı adresler haline geldi. Bu siteler fotoğraf paylaşma, düzenleme, satın alma ve depolama gibi imkanlar sundukları için ziyaretçi sayıları her geçen gün artmaya başladı. Hatta fotoğrafçılar da çektikleri fotoğrafları bu sitelerde paylaşarak hem adlarını duyurmaya hem de kazanç sağlamaya başladılar.

Fotoğraf siteleri bahsettiğimiz gibi hem fotoğraf paylaşmaya hem de satın almaya yarıyor. Web site tasarımlarında, sosyal medya paylaşımlarında, billboardlarda ve reklamlarda kullanılan fotoğraflar çoğunlukla fotoğraf sitelerinden satın alınıyor. Dünyada kullanıcılar tarafından en çok beğenilen, fotoğrafçılık kursu eğitmenleri tarafından önerilen ve kullanılan fotoğraf siteleri ise şunlar:

1.Pixabay

Fotoğraf siteleri arasında ilk sıralarda yer alan Pixabay ile istediğiniz anahtar kelimelerde arama yaparak fotoğraf seçeneklerinizi görebilirsiniz. Medium ebattaki görselleri üye olmadan indirebilirsiniz, ancak XL görseller için üye olmanız gerekiyor. Yarım milyondan fazla fotoğrafa sahip Pixabay, ücretsiz fotoğraf paylaşım sitesi olarak oldukça kullanışlıdır.

2.Pexels

Ücretsiz fotoğraf paylaşım siteleri arasında Pexels de bulunuyor. Geniş bir fotoğraf veri tabanına sahip olan Pexels’te üyelik şartı olmadan fotoğrafları indirip kullanabiliyorsunuz. Stok fotoğraf sitesi olarak Pexels iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Fotoğraf düzenleme programlarından yararlanarak görsellerinizi daha farklı hale getirebiliyorsunuz.

3.Flickr

Fotoğraf paylaşmanın yanı sıra fotoğraf düzenleme sitesi olarak da bilinen Filckr, arkadaş ekleme avantajıyla da sosyal bir platformdur. Flickr’dan fotoğraf indirirken dikkat etmeniz gereken şey, fotoğrafın lisansı kime aitse onu paylaşırken kaynak göstermektir.

En iyi fotoğraf sitesileri arasında olan Flickr’da tüm fotoğrafları indiremeseniz de arama yaptıktan sonra üstte çıkan Licence kısmından Creative Common’u seçerek indirilebilir olanları görebilirsiniz. Fotoğraf düzenleme siteleri ile Flickr fotoğraflarını değiştirerek daha çekici hale getirebilirsiniz.

4.Gratisography

Fotoğraf paylaşma siteleri arayanların uğrak noktası olan Gratisography’e her hafta yeni görseller ekleniyor. İndirmesi ise birçok stok fotoğraf sitesine göre daha kolay. Yüksek kaliteli stok fotoğrafı imkanı sunan Gratisography tek eksiği arama yapılamıyor olmasıdır.

5.Superfamous

Özellikle seyahat bloggerlarının ziyaret ettiği fotoğraf siteleri arasında yer alan Superfamous, yüksek çözünürlüklü görseller sunuyor. Fotoğrafları üye olarak ya da Flickr üzerinden indirebiliyorsunuz.

6.Picjumbo

Fotoğraf siteleri arasında en iyi kategori şekline sahip olan Picjumbo, anahtar kelimelerle farklı aramalar yapmanızı sağlıyor. Kolay gezinme özelliğiyle kullanıcı deneyimini de arttırdığı için en çok ziyaret edilen stok fotoğraf sitelerinden biri olarak dikkat çekiyor.

7.Little Visuals

Little Visuals diğer ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden biraz farklı çalışıyor. Siteye girip istediğiniz görseli rahatlıkla indirebileceğiniz gibi, mail adresinizle her hafta 7 adet görseli ücretsiz olarak mail şeklinde alabiliyorsunuz. Fotoğraf düzenleme siteleri ile görsellerinizi farklı hale getirebiliyorsunuz.

8.SplitShire

SplitShire, kullanıcı deneyimini artıran fotoğraf sitelerinden bir diğeri. Fotoğrafları kolaylıkla indirme ve kullanma imkanı sunan fotoğraf paylaşım sitesi ayrıca arama butonuyla da oldukça yardımcı oluyor.

Fotoğrafçılık eğitimi sırasında görsel düzenleme yapılırken eğitmenler tarafından kullanılıyor.

9.Snapwire Snaps

Fotoğraf siteleri arasında mail yoluyla çalışan bir diğer adres olan Snapwire Snaps, mail adresiniz karşılığında her hafta 7 yeni fotoğrafı size gönderiyor. Tumblr sitesi olarak bilinen Snapwire, rahatlıkla fotoğraf indirme olanağı sunuyor.

10.IM FREE

IM Free kullanıcılarına sadece ücretsiz fotoğraf değil ücretsiz şablonlar da sağlayan bir fotoğraf paylaşım sitesi. Farklı kategorilerde yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar sunan IM FREE, web site tasarımında ihtiyacınız olacak ikonlar için de kaynak sağlanıyor. Fotoğraf düzenleme siteleri ile görsellerinize kişilik kazandırabiliyorsunuz.

Stok fotoğraf ve paylaşım sitesi dışında Freeimages, Startup Stock, Getrefe, The Stocks gibi adreslerden de yararlanarak ihtiyacınız olan fotoğrafları indirebilir, fotoğraflarınızı depolayabilir ve satabilirsiniz.

Fotoğraf Satın Alabileceğiniz Siteler

Aradığınız her fotoğrafı ücretsiz fotoğraf sitelerinde bulamayabilirsiniz. Dolayısıyla satın almanız gereken fotoğraflar için fotoğraf satın alma sitelerini kullanmanız gerekecektir.

En iyi fotoğraf siteleri arasında da yer alan bu ücretli sitelerden: Shutterstock, Fotolia, Bigstock, İStock, Mostphotos, Zazzle web sitelerini deneyebilirsiniz.

Farklı kategorilerde arama yapabileceğiniz fotoğraf siteleri ayrıca logo, kartvizit vb. kurumsal kimlik öğelerine ait tasarımları da içermektedir. Günlük ya da aylık belirli bir ücret karşılığı dilediğiniz görseli satın alabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafçılık dersi alıyorsanız çektiğiniz fotoğrafları önerdiğimiz programlarda düzenleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğraf paylaşım ve depolama hizmeti sunan fotoğraf siteleri arasında ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarına da erişebilir, web sitelerinizi ve içeriklerinizi, bannerlarınızı ve afişlerinizi bu stok fotoğraflarla süsleyebilirsiniz. Google Drive, Dropbox, Sky Drive, iCloud ve Box gibi depolama servislerini de fotoğraflarınızı saklamak için kullanabilirsiniz.

[widget-37]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30