Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Fotoğrafçılığı

Yeni Nesil Fotoğrafçılıkla Tanışın!

Sosyal medya, işinizi kurmak ve daha fazla dikkat çekmek için güçlü bir araçtır. Sosyal medyada yer almak, görünürlük kazanmanıza ve bir fotoğrafçı olarak başarılı olmanıza olanak tanır. Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter ve her gün uzayıp giden bu liste sosyal medya fotoğrafçılığı gibi niş gözükebilecek bir alanı oldukça popüler bir hale getirmiştir.

Nitekim internet; kullanıcılar tarafından çekilen, düzenlenen ve yayınlanan resimlerle dolup taşmaktadır. Web sitelerine kaç tane fotoğraf yüklendiğini düşünmeye başladığınızda kendinizi bitmeyen bir girdap içerisinde bulabilirsiniz. Ancak burada profesyonelliğe giden bir yol olduğunu da unutmamalısınız. Sosyal medya fotoğrafçılığı derken yalnızca gündelik yaşamımızdan paylaştığımız fotoğrafları değil, sosyal medya stratejileri göz önüne alınarak gerçekleştirilen fotoğraf çekimlerini kastetmekteyiz. Ne demek bu? Gelin sosyal medya fotoğrafçılığı nedir sorusuna daha yakından bakalım…

Yalnızca Paylaşmayın, Etkileyin! – Sosyal Medya Fotoğrafçılığı Nedir?

Günümüzde sosyal medyanın kazandığı popülerlik ve etkisinin büyüklüğü doğal olarak sosyal medya fotoğrafları ve sosyal medya fotoğraf çekimi süreçlerini de çok daha önemli bir hale getirmektedir. Basit birer paylaşımdan ziyade pek çok marka; etkileyici sosyal medya fotoğrafları ile gündemdeki yerini korumaya, takipçilerinin ilgisini üzerinde tutmaya devam etmektedir. Bu noktada en güzel sosyal medya fotoğrafları için devreye sosyal medya fotoğrafçılığı girmektedir.

Bireysel sosyal medya fotoğrafları dışında markalar için de yapabileceğiniz sosyal medya fotoğraf çekimi; tutkunuzu kariyere dönüştürmek için yeni nesil seçeneklerden biri olabilir.

Nasıl Sosyal Medya Fotoğrafçısı Olunur?

Sosyal medya fotoğrafçılığı aslına bakarsak fotoğrafçılık ve dijital pazarlama gibi alanların bir kesişim kümesidir. Yalnızca fotoğrafçılığın teknik noktalarını bilmeniz yetmez, buna ek olarak takipçilerinizin beklentilerini, isteklerini ve algısını da yönetebilmeli, arama motoru optimizasyonu, hashtag gibi alanlarda da bilgi sahibi olmalısınız. Nitekim işverenlerin önemli bir bölümü videografi ve grafik tasarım programlarına hakim sosyal medya fotoğrafçıları ile çalışmayı tercih ediyor.

Bir sosyal medya fotoğrafçısı olarak, sorumluluklarınız içeriğin fotoğraflanmasını ve sosyal medyada yayınlanmasını içerir. Dikkatlice hazırlanmış görüntüler aracılığıyla bir yaşam tarzını veya markayı tanıtmak için etkileyiciler, kuruluşlar veya şirketler için çalışabilirsiniz. Görevleriniz arasında sosyal medya platformları için beslemeyi gözden geçirmek, ilgi çekici materyaller oluşturmak, fotoğraf çekmek ve düzenlemek, hikayeler göndermek, yorumlara yanıt vermek ve sosyal medya stratejisi geliştirmek ve yürütmek yer alır. Ayrıca şirket itibarını anlamak ve marka kimliğini teşvik etmek için diğer departmanlarla da koordine olursunuz.

Peki Ya Çekimler? – Sosyal Medya Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Sosyal medya fotoğrafçılığı hakkında yazımızın başından beri söylediğimiz bir şeyi yeniden tekrarlayalım. En güzel sosyal medya fotoğrafları için yalnızca işin tekniğini bilmeniz yeterli değildir. Buna ek olarak sosyal medya dinamiklerini de analiz edebilmelisiniz. Bu nedenle sosyal medya fotoğrafçısı olarak bir gelecek planlıyorsanız kesinlikle sosyal medyayı okumayı öğrenin.

Bunun dışında elbette ışıklandırma, pozlama ve açı gibi fotoğrafçılığın şaşmaz kurallarına dikkat etmeniz gerekir. Bu hususlara burada detaylıca girmeyeceğiz, ancak merak ediyorsanız profesyonel fotoğrafçı olmak isteyenlere öneriler verdiğimiz bir başka yazımıza göz atabilirsiniz.

Makine Mi Akıllı Telefon Mu? – Sosyal Medya Fotoğrafçılığı İçin Hangisi Daha İyi?

Bu soru, fotoğrafçıların sosyal medya hesaplarını planlarken sordukları ilk sorudur. Profesyonel bir fotoğrafçı her türlü iş için bir DSLR fotoğraf makinesi kullanır değil mi? Açıkçası artık pek de değil. Bazı akıllı telefonlar size inanılmaz fotoğraf kalitesi sağlayabilir. Ve üstelik taşımaları da kolaydır.

Ama yine de bu sorunun kolay bir yanıtı olmadığını söyleyelim. Bir karar vermeden önce birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Kendiniz için mi yoksa bir müşteri için mi çekim yapıyorsunuz? Müşteri sizden ne bekliyor? Sosyal medya fotoğraf çekimi için hangi çözünürlüğe ihtiyacınız var? Ancak elinizde güçlü bir makine yok diye çekinmeyin, kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf makinesi erişiminiz olandır!

Paylaşım Yapacağınız Platformları Tanıyın! – Sosyal Medya Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Sosyal medya fotoğrafları için hangi platformda paylaşımlar yapacaksanız fotoğraf editleme sırasında buna göre hareket etmeniz önemlidir. Anlayabileceğiniz üzere burada tanıyın derken yalnızca kullanıcı dinamiklerini kastetmiyoruz. Bununla birlikte görsel ölçülerini, sayfa konumlandırmasını ve kullanıcı deneyimini kesinlikle önemseyin.

Dünyayı sosyal medya platformlarının gözüyle görmeniz biraz zaman alabilir. Kompozisyonu ve pozlamayı doğru ayarlamak için biraz zaman gerekir. Ayrıca platformların (örneğin Instagram) kendi düzenleme araçlarından yararlanabileceğinizi de unutmayın!

[widget-37]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30